Рівно рік тому, 25 грудня 2023 року, православні українці вперше відсвяткували Різдво за новоюліанським календарем. Відтепер ми відзначаємо це свято не за тиждень після Нового року, а напередодні. Хоча в обставинах, в яких відбувся перехід, багатьом зараз не до святкувань. Однак урочисті дати нікуди не зникають, і українці до них прилаштовуються, як можуть. Для когось це черговий день в календарі, для когось – привід організувати собі гарні емоції, яких дуже бракує останнім часом.
Одеситка Аліна не святкувала новорічні свята з 2022 року. Спочатку не мала відповідного настрою, потім її чоловік призвався на фронт і минулої зими відновлювався в госпіталі після поранення. Однак майбутній 2025 рік вона вирішила відзначати. Ще в перших числах грудня поставила ялинку та прикрасила всі кімнати в будинку новорічними іграшками. Створювати затишок та свято своїми руками жінку змотивував маленький син, «дитина війни», який побачив світ у цьому році.
«Я вже доросла, мені ця атрибутика вже давно була не зовсім потрібна і цікава. Війна теж аж ніяк не сприяла святковому настрою. Але для мого малого це буде перший Новий рік, нехай він побачить, як це виглядає, відчує, як це все відбувається. Йому тільки півроку, але він вже цікавиться всім, що відбувається навколо, йому подобається мерехтіння гірлянд, іграшки на ялинці. Мій син заслуговує на свято, свої перші новорічні подарунки. Я не хочу його позбавляти дитинства, навіть під час війни», – пояснює свою позицію Аліна.
У великих містах на кшталт Одеси, за сотні кілометрів від лінії фронту, більше можливостей для святкування. Попри регулярні повітряні тривоги, періодичні обстріли і тимчасові відключення світла, тут є багато можливостей, щоб створити собі святковий настрій. Починаючи від прикрашених фасадів будівель, закінчуючи атрибутикою в магазинах. Багато українців зараз не відчувають святкової атмосфери, та й звуки феєрверків для них ніколи вже не матимуть асоціацій з Новим роком.
Військовослужбовець Костянтин Кравець свої святкування поставив на паузу ще у 2022 році. За словами чоловіка, який вже третій рік перебуває в лавах ЗСУ, для нього новорічні атрибути не на часі. В цивільному житті Костянтин був лікарем-хірургом, а нині він обіймає посаду ординатора евакуаційного відділення медичної роти 56 окремої мотобіходної бригади. Служити доводиться на одному з найнебезпечніших напрямків, і зі зрозумілих причин, не у всіх є час та бажання відзначати новорічні дати. Проте навіть тут можна знайти людей, які прагнуть свята.
« Кожен боєць підходить по своєму до цього. Хто святкує, в основному самі собі дарують подарунки і радіють. Дехто як і я дивується, що у когось взагалі є святковий настрій. Нам пропонували приїхати з вертепом, але, там де ми знаходимось, зараз гаряче. Бійців вітати приїжджають у віддалену зону, де безпечніше. Якщо є така можливість, ми самі собі все організовуємо. І «Таємного Санту», і поздоровлення для один одного. Однак ні про які застілля мови не йде. Бо якщо надійдуть поранені – буде не до того», – говорить Костянтин.
Кожен Новий Рік, який українці відзначають з початку повномасштабного вторгнення, проходить із зовсім різними настроями. Наприкінці 2022 люди ще мали багато надії на закінчення війни у наступному році і Новий рік сприймався як новий етап, який прийде і ось-ось принесе перемогу надію на краще життя.
Сьогодні, на третьому році великої війни відбулася адаптація до реальності, віра у швидке закінчення бойових дій у наступному році значно знизилися. З іншого боку, люди значною мірою звикли до життя під час війни, тому свята не асоціюються з можливими грандіозними змінами, а стали скоріше приводом трохи видихнути, перепочити, мати приємні моменти у колі близьких. Спостерігається тенденція, що люди відмовляються від гучних святкувань, обираючи тихі посиденьки за вечерею з родиною та друзями.
Психотерапевтка Катерина Катеринчук зазначає, що в українців останніми роками дещо змінилося сприйняття свят. За її спостереженнями, раніше свята асоціювалися з веселощами та можливістю повністю відключитися від усього і безтурботно святкувати. Сьогоднішня реальність зовсім інша і повністю абстрагуватись від неї не вдається.
«Ми живемо у дуже складний час, для нашої психіки таке надмірне навантаження є виснажливим. Зараз нам як ніколи потрібні ресурси для регулярного відновлення сил, щоб продовжувати долати щоденні виклики. Моменти радості допомогають нам триматися. І тут не варто чекати на якусь зовнішньої події, яка несподівано принесе радість. Потрібно взяти контроль у свої руки і самому стати творцем таких моментів у своєму житті. Спілкування з друзями, обмін подарункам, прикрашання ялинки, мандарини, ароматичні свічки або перегляд улюбленого фільму – все це та багато іншого може стати тими речами, які допоможуть підняти настрій і відновити свій ресурс», – говорить Катерина Катеринчук.
Однак пам’ятаючи про важливість позитивних моментів, варто також не забувати про оточуючих, які не мають бажання святкувати. Багато українців зараз перебувають або в жалобі через втрату, або пережили травматичний досвід. Такою є наша сьогоднішня реальність і до цього потрібно ставитися з розумінням і співчуттям. Важко сказати, що є нормальним, коли живеш за ненормальних обставин, тому йдучи на святкування чи відмовляючись від нього, найдоцільніше зважати на свій внутрішній стан.
Людям, які прийняли рішення відзначати свята всупереч всьому, є сенс дотримуватись нескладних правил. Найочевидніше з них те, що не можна використовувати для святкування салюти та хлопавки. Тим паче, що зараз за їх використання загрожує штраф. Також варто бути чутливими до оточуючих, серед яких можуть бути люди з різним досвідом. Якщо ви хочете когось поздоровити, можна спершу обережно запитати про це, щоб не опинитися в ситуації, де ви зачепили чиїсь почуття радісними привітаннями або недоречними побажаннями.
Під час святкування Різдва та Нового року варто пам’ятати про стандартні правила безпеки. Поліцейські радять уникати великих скупчень людей, а якщо плануєте відвідини культурно-масових заходів, то попередньо знайти інформацію про укриття, які знаходяться поруч. Також потрібно враховувати коменданстьку годину. В Одеській області вона діє з дванадцятої ночі до п’ятої ранку і ніяких змін до урочистих дат не передбачено. В умовах воєнного стану кожному треба проявляти підвищену обережність та не втрачати пильності навіть у святкові дні.
Марія Шевчук