Мешканці Одещини візьмуть участь у європейському Big Jump-2021

З 5 по 11 липня 2021 року громадяни країн Європи об’єдналися для збору коштів та усунення дамб на різних річках континенту (перший міжнародний краудфандинг стартував на FreeTheRiverToday.com) .

Big Jump заснований у 2002 році Європейською мережею річок (ЄМР). За цей час понад 300 тисяч людей взяли участь у акціях, що включали понад 2100 заходів у 36 країнах.

May be an image of nature and body of water

Big Jump 2021 стане доказом того, як тисячі людей на всьому континенті стрибнуть у річки, щоб звернути увагу на поганий стан більшості з водойм, і на те, як усунення старих і непотрібних перешкод може швидко принести користь людям і природі. Офіційний великий стрибок відбудеться 11 липня о 15 год.  Під керівництвом WWF та в координації з Видаленням гребель Європи і Європейською мережею річок більше 300 організацій підтримають Великий стрибок, мобілізуючи людей на усьому континенті. 

Краудфандінг акція задля зняття дамб, під керівництвом WWF і за підтримки понад трьохсот природоохоронних груп, почалася після успішної ліквідації за рахунок краудфандінгових коштів застарілої греблі на річці Гукава в Словаччині. Цей успіх підтверджує, що сила спільноти може допомогти в повернути життя вмираючим рікам Європи.

Нагадуємо, Rewilding Ukraine на річках Когильник, Кагач та Сарата у верхів’ях Сасику на території Дунайського біосферного заповідника розчистили чи демонтували 10 застарілих гребель і пересипів. Відновлення вільного водотоку на річках призвело до збільшення різноманіття птахів та риби, збільшення площі луків для випасу худоби, посилить природний захист від повеней тощо. Роботи фінансувалися проектом “Відновлення водно-болотних угідь та степів регіону дельти Дунаю”, а також за рахунок коштів, зібраних шляхом краудфандингу в рамках європейської Ініціативи зі знесення гребель (Dam Removal Initiative).

Чому усунення перешкод важливе? За оцінками, наразі існує щонайменше 1 мільйон гребель у 36 європейських країнах. Понад 150 тисяч з них застаріли і в даний час не служать жодній цілі, крім як підривати стан здоров’я річок та сприяти природній кризі (особливо це впливає на зменшення міграції риби в Європі, яка скоротилася на 93%).

600 000 гребель в Європі – це невеликі перешкоди, висотою до 2 метрів, що може здатися менш шкідливим, ніж мегазапруди, але низка невеликих бар’єрів вздовж одного русла має величезний накопичувальний вплив на здоров’я річок, руйнуючи переваги, які вони надають людям і природі.

Річки мають надзвичайну здатність відновлюватися, як тільки ми дозволимо їм знову звільнитися. Ніщо не може відновити річки так швидко і ефективно, як видалення гребель. Це швидка дія із швидкими результатами. Ці одноразові інвестиції супроводжуються перевагами протягом усього життя, включаючи повернення мігруючих риб (лосось, вугор, осетр тощо) та інших видів дикої природи та рослин, кращу якість води, природний потенціал для зменшення впливу надзвичайних повеней, більшу стійкість до змін клімату тощо

Єва Ернандес, керівник Living European Rivers WWF: «Старі та непотрібні греблі – це не що інше, як покинутий цемент, що перешкоджає потоку річок, одна перешкода на кілометр! Цей тип постійного сміття має зникнути, і цьогорічний Великий стрибок пропонує чудову можливість громадянам діяти безпосередньо зараз. Разом ми можемо допомогти повернути життя до наших річок, сприяючи усуненню застарілих бар’єрів та ділячись новинами. Ми сподіваємось, європейські уряди підуть у цьому напрямку і разом перевищать ціль у 25 000 км звільнених річок, визначену Комісією ЄС у своїй Стратегії біорізноманіття ” Роберто Еппл, засновник Великого стрибка та голова Європейської мережі річок: «Тема 2021 року – вільні течії річок. Тому природно, що ми закликаємо громадян підтримати краудфандингову кампанію з ліквідації гребель для усунення перешкод на наших річках, а також організувати індивідуальні, групові та сімейні заходи з стрибків у річку 11 липня. Ми хочемо нагадати всім зареєструватися на веб-сайті Big Jump”.

Джерело.