Інформаційну табличку про включення центру Одеси до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО встановлять біля будівлі музею Морського флоту. Таке рішення ухвалили 30 березня на засіданні виконавчого комітету міської ради.
Як уточнив мер Одеси Геннадій Труханов, табличку встановлять на розі вулиць Пушкінської та Ланжеронівської, а офіційно відкриють під час візиту у місто генеральної директорки ЮНЕСКО Одрі Азуле, який планується 4 квітня.
Також очікується візит Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури, Національної комісії України у справах ЮНЕСКО.
Раніше Одеса потрапила до річного звіту ЮНЕСКО.
Штаб-квартира ЮНЕСКО опублікувала звіт “Перед лицем війни. Рік дій в Україні”, в якому серед пріоритетів своєї діяльності організація назвала безпеку журналістів та просування достовірної інформації.
Також організація зазначила, що на початку лютого 2023 року ЮНЕСКО підтвердило пошкодження близько 240 українських культурних об’єктів: музеїв, пам’ятників, бібліотек, церков тощо.
На думку експертів ЮНЕСКО охорона культурної спадщини в Україні є надзвичайно важливою не лише тому, що спадщина є свідченням минулого, але й тому, що вона є каталізатором майбутнього миру та єдності, основою української ідентичності та почуття приналежності.
Тому організація зосереджується на всіх ключових сферах: консультування професіоналів щодо захисту будівель, постачання захисного обладнання, оцифрування творів мистецтва та архівів, координація боротьби з незаконним обігом культурних цінностей та оцінка збитків.
Так ЮНЕСКО підтримала владу в позначенні культурних об’єктів емблемою “Блакитний щит” відповідно до Конвенції 1954 року, яка вказує на те, що ці об’єкти перебувають під захистом міжнародного права і що напад на них може призвести до судового переслідування. Організація також забезпечила терміновий ремонт працює для культурних об’єктів, наприклад у Харкові, Києві та Одесі.
Зокрема відремонтовані Київська картинна галерея, Природничий музей, Шевченка, Ханенків, Одеський художній музей. Подальший ремонт запланований на музей Сковороди на Харківщині.
Окремо у звіті згадується той факт, що 25 січня 2023 року, через 11 місяців після початку повномасштабного військового вторгнення, центр Одеси включений в список Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Питання про включення центру Одеси в список Світової спадщини ЮНЕСКО підіймався неодноразово, вперше про це заговорили ще в кінці минулого сторіччя. Цей крок кожен раз відкладався по об’єктивнім або суб’єктивним причинам.
З ЮНЕСКО в України давні й досить плідні зв’язки, але у списку до кінця січня знаходилося всього сім українських об’єктів. Для порівняння у лідерів списку Італії та Китаю 58 та 56 об’єктів відповідно, у Польщі – 17, Болгарії – 10.
Світова спадщина ЮНЕСКО (англ. World Heritage) — це природні або створені людиною об’єкти, пріоритетними завданнями стосовно яких, на думку ЮНЕСКО, є їх збереження і популяризація в силу особливої культурної, історичної або екологічної вагомості.
Окрім того, моніторингова місія Організації Об’єднаних Націй з питань осві́ти, науки і культури (ЮНЕСКО) запланувала візит до Одеси до червня 2023 року.
Експерти ЮНЕСКО мають закріпити місту рекомендації щодо збереження пам’яток всесвітнього значення. Наразі ЮНЕСКО вже надала міській владі попередні рекомендації, наприклад, винести порт до буферної зони й подивитися на територію основної зони.
Йдеться про центр міста. Причому в ЮНЕСКО пропонують збільшити основну зону шляхом винесення території порту в буферну зону. У номінаційному досьє є територія від вулиці Приморської до вулиці Жуковського, є територія порту як основна та буферна зона навколо.
До буферної зони входить, наприклад, Французький бульвар до Аркадії. До основної зони застосовуються більш жорсткі умови щодо забудови. В буферній зоні ці умови м’якші.