Російські пропагандисти пишуть, що в Одесі поширюються небезпечні інфекції — кір та «дивна» пневмонія. Внаслідок останньої, за вигадками росіян, в Одесі померла 17-річна дівчина. Пропагандисти намагаються дискредитувати українську медицину і заявляють, що в росії цих «забутих хвороб» давно немає. Однак подібні вигадки — маніпуляція та неправда. Фейк пропагандистів спростували аналітики фактчекінгового проєкту VoxCheck.
Пропагандисти рф маніпулюють даними та додають до них вигадані факти. Їх можна спростувати, подивившись на офіційну статистику. У грудні 2023 року в Одесі вперше за останні два роки виявили два випадки кору, захворіли нещеплені діти. Загалом в Україні за 11 місяців 2023 року на кір захворіли 55 людей.
Новину про смерть від пневмонії 17-річної дівчини поширили лише в анонімному телеграм-каналі, який подає інформацію сумнівної якості. Натомість всеукраїнські та регіональні медіа не писали про цей випадок. Проте навіть якщо інформація правдива, це не свідчить про масову смертність від пневмонії в Україні. До того ж у новині йдеться, що померла вирішила лікуватись вдома, не звертаючись до лікарні.
Також інформація, нібито в росії «забули», що таке кір, — неправдива. Це з’ясували аналітики VoxCheck, які разом з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» спростовують російську пропаганду про медицину. Адже за останніми російськими даними, за дев`ять місяців 2023 року кількість інфікованих на кір в росії досягла 8 тис. людей, з них майже 5 тис. — діти. Це у 288 разів більше, ніж у 2022 році.
Вигадки російських пропагандистів про епідемії в Україні
Також пропагандисти заявили, що у Київській області поширилась дифтерія, від цієї хвороби вже, мовляв, померло кілька людей. Однією з померлих стала 73-річна пенсіонерка, щеплена від дифтерії. Автори допису також вказують, що померлі активно контактували з українськими військовими, багато з яких не вакциновані від цього захворювання. Водночас стверджують, що в росії у 2023 році не було випадків захворювання на цю хворобу, а у 2022 році зафіксували лише 4 випадки у мігрантів.
Це знову маніпуляція. Станом на 9 січня в Україні зафіксований лише один летальний випадок дифтерії. Від хвороби на Київщині померла 73-річна жінка, яка не вакцинувалась. Також немає даних, що померла контактувала з військовими. Інформація щодо низького рівня вакцинації маніпулятивна, адже військові обов`язково щеплюються від інфекційних хвороб відповідно до календаря вакцинації (після настання 16 років кожні 10 років вакциною АПД-м).
Джерела: Міністерство охорони здоров`я України, Центр громадського здоров`я України
Чому росіяни поширюють фейки про Одесу
Мета пропагандистів залишається незмінною — залякати українців та дискредитувати медицину, говорить заступниця керівниці VoxCheck Валерія Степанюк.
«Часто пропаганда повертається до старих наративів — зокрема, і до поширення “смертельних епідемій”. Це роблять для того, аби українці постійно чули страшні історії з різних куточків України та вважали українську медицину неспроможною протистояти захворюванням. Пропагандисти пишуть, мовляв, у росії таких інфекцій давно нема, намагаючись створити враження, що в рф жити набагато краще, аніж в Україні. Але все це чергова маніпуляція та брехня», — говорить Степанюк.
Степанюк радить ігнорувати проросійські канали, перевіряти повідомлення, прочитані у соцмережах, та обирати надійні джерела інформації — медіа з гарною репутацією та офіційні сторінки держустанов України тощо.