В рамках Стамбульских угод, Україна зможе не лише експортувати зерно, а й імпортувати добрива. Про це під час брифінгу заявив міністр інфраструктури Олександр Кубраков.
Угода покриває все, що стосується аграрної продукції, і все, що є необхідним для аграрної продукції, включаючи добрива. Наразі я не можу говорити, які саме добрива ввозитимуть до або з України, коли запрацюють порти, — зазначив міністр.
Які будуть перевозити добрива – погодить спеціальна комісія, яка працюватиме в Стамбулі.
До вторгнення рф, Україна сама виробляла та експортувала добрива, в основному, — до країн ЄС. Однак після 24 лютого багато українських заводів зупинили виробництво добрив з міркувань безпеки, оскільки працюють з отруйною та вибухонебезпечною сировиною.
Наприклад, Одеський припортовий завод, який виробляв понад 14% азотних добрив в Україні, зупинили у перші дні вторгнення рф.
Сєвєродонецьке об’єднання «Азот» не працює, оскільки знаходиться на лінії вогню, поряд із окупованими росією територіями. Завод «Сумихімпром» зазнав обстрілу, внаслідок чого стався витік аміаку. «Рівнеазот» знаходиться в зоні, де можливі ракетні атаки рф з боку Білорусі.
Залишається незрозумілим, якою буде ціна цих добрив і страхування, в умовах війни та ризиків ракетних атак.