Одеська обласна організація “Комітету виборців України” розглянула проєкт Статуту територіальної громади міста Одеси винесений на публічне обговорення міською радою міською радою та скерувала раді свої пропозиції до документу.
Як зазначила пресслужба організації, Одеський КВУ відзначив, що проєкт має більше ознак умовного Статутного Кодексу, де зібрано детальні кроки з реалізації одних форм участі, але виписані загальні рамки інших форм.
На думку експертів, документ виглядає обтяжливим, не унормованим за підходами до окремих норм та незручним у користуванні для широкого кола заінтересованих осіб.
Статут, як зазначають у КВУ, це своєрідна “конституція” територіальної громади, що має вищу юридичну силу над місцевими НПА та водночас не суперечить законам України. За загальною практикою, норми Статуту покликані конкретизувати та доповнити положення національного законодавства, одночасно включаючи в собі локальні особливості місцевого самоврядування Одеської територіальної громади.
Також під час розробки документа варто зберігати баланс між закріпленням загальних положень, визначенням форм та механізмів громадської участі та багатосторінковим “копіюванням” текстів та процедур із Законів. Статут, як і Конституція, визначає та закріплює основні засади місцевого самоврядування конкретної територіальної громади, гарантії та захист прав всіх членів громади.
Отже пропозиції Одеського КВУ такі:
- Винести зі Статуту в окремі Положення процедури реалізації всіх форм безпосередньої участі громадян (громадські слухання, петиції, консультації тощо). Це дасть можливість більш гнучко вдосконалювати процедуру реалізації форм участі за потреби.
- Удосконалити процедури проведення всіх форм безпосередньої участі громадян, усунувши штучні бар’єри в їхній реалізації.
- Закріпити у Статуті принципи прозорості та відкритості діяльності органів та посадових осіб місцевого самоврядування.
- Визначити статус основного суб’єкта та території, на яких поширюється дія Статуту, закріпивши визначення цих термінів в загальних положеннях.
- Доповнити та конкретизувати механізми звітування органів та посадових осіб місцевого самоврядування, визначені законами України.
- Забезпечити прозорість та відкритість подальшої роботи над проєктом Статуту разом із представниками громадянського суспільства.
Одеська мерія розробила новий проєкт Статуту міста Одеси та 7 березня запропонувала містянам обговорити документ. Пропозиції або зауваження до проєкту приймали 7 квітня.
Про початок розробки нового статуту міста повідомили у вересні 2022 року. Тоді робочій групі з розробки нового Статуту міста Одеси дал місяць на розробку проєкту нового документу, який надалі й планували винести на громадське обговорення.
Поточний Статут не змінювався вже понад 10 років, тож наразі його треба переробити та внести зміни, які насамперед пов’язані зі змінами у Законодавстві України.