Около 40 уволенных таможенников из Одессы ушли работать в другие регионы – Марушевская

Юлія Марушевська, керівниця Одеської митниці, розповіла про нововведення пілотного проекту Одеського морського порту

Татяна Трощинська: Часто буваєте в Києві?

Юлія Марушевська: Буваю, коли їду у відрядження. У нас зараз розпочато новий  масштабний проект по перезапуску митниці, як інституції на прикладі Одеського регіону. Тобто наша основна мета – запустити пілотну митницю в Одеському порту, яка буде працювати за новими правилами і за іншими стандартами. Тому доводиться на центральному рівні багато питань узгоджувати.

Дмитро Тузов: Ми всі пам’ятаємо дуже емоційний виступ Міхаіля Саакашвілі, коли він розповідав про те, що відбувається на Одеській митниці. За вашими оцінками, що змінилося з того часу?

Юлія Марушевська: На Одеській митниці змінилося багато за 3 місяці нашої роботи. Цього місяця 60 млн. гривень з Одеської митниці підуть на ремонт доріг, тобто ми перевиконали план надходження 124 млн., тому половину цієї суми за домовленістю з прем’єр-міністром ми зможемо вкласти у відновлення інфраструктури Одещини.

Це траса Одеса-Рені – це її невеликий шматочок, тому що дороги — дуже дороге задоволення.

Дмитро Тузов: Це дуже принципово. І мені здається, що на Одещині потрібно уже залучати українську владу, тому що там ще радянська влада.

Юлія Марушевська: Я погоджуюся, що «совкова» ментальність  там протистоїть українській ідеї.

Тетяна Трощинська: А «совкова» ментальність  — це що?

Юлія Марушевська: З того, що я бачу зсередини тієї структури, в якій я працюю, то така радянська ментальність – це небажання брати на себе відповідальність, не бажання реально включатись в роботу і працювати на результат.

У мене у структурі 1300 людей. Звісно, я змінила керівний склад, керівників департаментів. Буквально вчора звільнили перші 4 інспектора, які на найнижчому рівні спіймались на хабарі. Все одно ще залишається багато людей з цим підходом.

Тетяна Трощинська: Як відбувається звільнення?

Юлія Марушевська: Зараз за існуючим законодавством звільнити людину, майже, неможливо. Тобто наше законодавство влаштоване так, що покривати корупціонерів.

Дмитро Тузов: А спіймати на гарячому?

Юлія Марушевська: А що це означає? У нас в області був випадок, коли суддя взяв хабар і це було зафіксовано на відео, а наступного дня він з’явився на роботу.

Багато хто переходить з Одеської митниці на інші. За останні 3 місяці 40 людей пішли працювати на інші митниці. Я не проти. Ми зараз набираємо нових людей, тому це здоровий процес очищення.

Дмитро Тузов: На вас намагалися вийти, щоб «вирішити» питання?

Юлія Марушевська: На мене навіть не намагаються виходити. Виходять на людей з моєї команди. У нас є одіозні персонажі – відомі контрабандисти, вони розуміють, що я з ними спілкуватись не буду. Але мої люди до мене приходять і розповідають, що містер Х привітав його зі святом. До чого це веде?

Дмитро Тузов: Де ви берете нових людей?

Юлія Марушевська: У нас зараз проходить відкритий конкурс, щоб зайняти одну із 130 посад у Відкритому митному просторі – це нова митниця, яка відкриється в порту. Люди до нас звертаються з усієї України. На сьогодні у нас є понад 1000 резюме і вже перші 400 людей почали проходити відео співбесіди.

Окрім того, що ми набираємо 130 людей у морський порт, які будуть працювати новими митниками. Ми проводимо різні тестування, зокрема на благонадійність, щоб перевірити психологічну стійкість людини.

Важливо те, коли люди пройдуть всі випробування, вони потраплять в молоду, динамічну команду, яка працює за світовими стандартами і їх тренуватимуть експерти з усього світу. До нас приїдуть американські експерти допомагати тому, як зчитувати людей, будуть проводити психологічні поведінкові тренінги. До нас приїдуть представники ООН, які будуть навчати користуватися новим програмним забезпеченням. Також будуть спеціалісти з українського законодавства.

Також наша грузинська команда буде тренувати по новим процедурам , адже у нас є багато змін: ми запускаємо нове законодавство – пілотний проект для того, щоб всі процедури відбувались протягом 15хвилин, максимум години в режимі імпорт-експорт.

Дмитро Тузов: Ви сказали, що у вас зараз під рукою лежить 1000 резюме. Ці люди розуміють, що вони йдуть сюди не для того, щоб побудувати великий будинок, забезпечити всіх рідних, а що вони йдуть створювати нову країну?

Юлія Марушевська: Вони не матимуть іншого вибору, тому що ті процеси і процедури, які ми створюємо, вони знищують можливість для корупції. Не буде можливості обирати інспектора, у якого проходити митну форму. Тільки випадковим чином програма обирає інспектора. Не буде можливості домовитися з тим, хто буде доглядати твій вантаж, бо зазвичай таким платять.

Ніякого особистого контакту. Ми розділяємо тих, хто заповнює декларації і сам процес прийняття рішень. Потрібно максимально зменшити можливість впливу на процес. Має бути чисте технокритичне поле, де вирішують системи, а не люди. І мають бути нормальні заробітні плати, тому що зараз  на рівні інспектора зарплати менше 2 тисяч гривень.

Ми у новому митному законодавстві пропонуємо, що Одеська митниця, як пілотний проект буде надавати платні консультаційні послуги, які зазвичай дають брокери і з цих грошей ми сформуємо фонд заробітних плат.

Наше завдання за півроку вийти на зарплату 10 тис. гривень для інспектора.

Дмитро Тузов: Як можна будувати нову митницю на тлі нереформованих інших митниць?

Юлія Марушевська: Зараз є тенденція, коли наші контрабандисти переходять на інші митниці і там продовжують «вирішувати» свої питання. Але я не хочу, щоб через цих контрабандистів страждав той бізнес, який намагається якось виживати і працювати в цій країні чесно. Коли ми в Одеській області побудуємо зразок працюючої митниці, то чесний бізнес вимагатиме такого самого підходу на всіх інших митницях.