Турнікети — невіддільний медичний засіб на війні, завдяки якому тимчасово зупиняють кровотечу на кінцівці. Утім неякісні турнікети, як китайські або саморобні, можуть створити пряму загрозу життю людини.
За словами Артема Прокопьєва, старшого інструктора із тактичної медицини БФ «PULSE», під час застосування турнікети мають створити тиск, але неякісні не зможуть створити недостатній. Наприклад, вони заблокують венозну циркуляцію, але не надходження крові до кінцівки. Або навпаки кров поступатиме до кінцівки, але не виходитиме, що може призвести навіть до ампутації.
Турнікет CAT складається з:
· пластикової пряжки, через який він надягається;
· вороток, який обертають навколо осі для створення осі;
· S-подібний фіксатор для фіксування воротка;
· стрічка, яка допомагає фіксувати всю конструкцію, і нагадує записувати час, коли надягнули турнікет;
· велика стрічка, яка ліпне сама до себе;
Ще у деяких варіаціях CAT є червоний елемент, який простіше нащупати в тактичних рукавичках.
«Я нагадаю, що це вважається одним з найпопулярніших, якщо не найпопулярнішим, турнікетом на планеті, якому довіряють», — зазначив інструктор.
Під час використання неякісного турнікета можна зіткнутися з тим, що в нього може відриватися стрічка фіксації часу, сам засіб перебувати у дивному пакуванні та виглядати занадто м’яким.
Під час фіксації на кінцівці вороток може порватися, не створивши необхідного тиску. Цю проблему можна розв’язати під час придбання, а саме — перевіривши товар. Утім на фронт передають гуманітарну допомогу, тому перевірка стає складнішою.
Зокрема на турнікеті має міститися інформація про виробника та мати назву. Якщо вона є, то треба перевірити з рекомендованими назвами.
«Якщо ви не можете нічого дізнатися про виробника турнікета, якщо тут немає жодної назви чи чогось ще, то це точно нерекомендований варіант», — додав він.