Як змінилася ціна на ринку нерухомості в Одесі під час війни

Оренда та купівля квартир. Як змінилася ціна на ринку нерухомості в Одесі під час війни

Під час війни вартість на оренду квартир в Одесі знизилася на 25-30%, а охочих зняти нерухомість стало менше. Про те, які зміни відбулися на одеському ринку, чому купити вторинну нерухомість неможливо та коли придбати квартиру буде найбільш вигідно повідомляє Суспільне.

Деякі забудовники продовжують продавати свою нерухомість не змінюючи ціни. Вони також роблять спеціальні “акції” та фіксують вартість квартир:

Є спеціальні пропозиції від забудовників. Вони фіксують курс долара по 28 гривень, що нижчий за офіційний і якимось чином намагаються знайти свого клієнта. Можна сказати, що попиту на купівлю нерухомості в Одесі немає, адже люди не готові зараз інвестувати свої кошти в товари не першої необхідності”, – розповів експерт.

Єдиний напрямок, який дійсно продовжує працювати зараз, це оренда, проте великого попиту зараз немає:

Є достатньо багато нерухомості, яку хочуть здати люди. Якщо взяти захід України, то там ситуація інакша, там навпаки дуже складно знайти якусь квартиру. В Одесі від початку війни багато людей виїхало з міста й орендовані квартири лишилися пустими. Зараз багато орендодавців, які б залюбки здали свої квартири, але поки що в Одесу немає великого потоку людей“.

Однокімнатну квартиру в Одесі, за словами Сергія, можна зняти за 200-250 доларів у місяць. Пропозиція перевищує попит, тому вартість оренди нерухомості впала на 25-30%.

Кількість людей, яка покинула місто, переважає кількість тих, хто переїхав до Одеси, тікаючи від війни, розповів Сергій П’ятницький. При цьому переселенці зазвичай не орендують квартири, а підселяються до когось:

Дуже багато людей переїздять в Одесу як переселенці й живуть безкоштовно. Вони до когось підселяються, адже не мають змоги орендувати житло. Так, в Одеську область переїхало 25 тисяч людей, але скільки за цей час виїхало. Багато людей у перші дні були налякані, тому вони виїхали закордон та на захід України й полишили велику кількість квартир. У першу чергу з міста їхали ті, у кого немає прив’язки до місця проживання“.

Інвестування та купівля нерухомості це завжди ризики. І зараз вони зашкалюють. Перша причина це сама війна. Ми розуміємо, що війна це фронт, а фронт може мінятися в різні боки. Друге це самі забудовники. Зараз вони теж в певному кризовому становищі. Тому що незрозуміло як будувати й чи можуть вони будувати. Зараз забудовники мають великі проблеми з логістикою“.

Деякі виробництва будматеріалів були у Херсонській області, сталь привозилася з Маріуполя. Наразі є проблеми з робочою силою, багато робітників пішли на фронт, а хтось повернувся додому, бо вони були не з Одеси, розповів Сергій.

За його словами, після перемоги буде певний короткий момент, коли можна буде купити нерухомість за тією ж ціною, що є зараз. Згодом вартість почне підійматися, адже всій країні будуть потрібні будівельні матеріали та робітники.

Якщо війна затягнеться на довгий час, то можуть виникати інші економічні фактори як неможливість купувати нерухомість, тоді може відбутися падіння ринку.

Вторинну нерухомість під час війни продати або придбати неможливо через закриті реєстри. Це має уберегти людей від незаконних маніпуляцій:

В першу чергу, щоб не було якихось маніпуляцій. Зараз дуже багато людей зникли безвісти. Не всі нотаріуси є добросовісними або можуть піддатися шантажу. Якщо в них є доступ в реєстр, то вони можуть фіктивно переписати квартиру з одної особи на іншу. Це стосується не тільки квартир, це може бути завод, будинок, підприємство. Для того, щоб не виникало рейдерських захоплень, держава має створити безпечні умови для суспільства і найпростіший варіант це закрити реєстр на цей час“.