Мазутні плями, що виникли після розливу нафтопродуктів у Чорному морі, рухаються у бік одеської затоки. За словами експерта Національного екологічного центру України Владислава Балінського, течія та вітри сприяють їх розповсюдженню. На знімках від 5 січня мазутні забруднення вже зафіксовані західніше Севастополя, тобто подолано половину шляху до Одеси, пише “УСІ”.
“Я дійшов висновку, що мазут переміщується в товщі води за основною чорноморською течією. Я вважаю, що є загроза, що найближчим часом викиди мазуту можуть досягти узбережжя Одещини“, — зазначив Балінський, додало “Суспільне“.
Еколог зазначив, що частина мазуту осідає на дні, утворюючи щільні накопичення, а менші фрагменти переносяться течією в середніх шарах води. Нафтопродукти, які потрапили у море, перевозили в танкерах із підігрівом. Під час аварії велика кількість мазуту вилилася в рідкому стані, що спричинило значне забруднення акваторії.
До 31 грудня витоки нафти продовжувалися, проте влада РФ не вжила заходів для ліквідації наслідків. Через це мазут охолов, втратив плавучість і осів на дно. Влітку у Керченській протоці температура води може досягати 25 градусів, що здатне змінити плавучість мазутних накопичень, сприяючи їх подальшому дробленню та міграції.
Еколог попереджає, що забруднення нафтопродуктами вплине на морську екосистему протягом наступних десятиліть. Мазутні плями на поверхні води обмежують доступ кисню до нижчих шарів, що провокує заморні процеси. Отруєння нафтопродуктами поширюється харчовим ланцюгом: від фітопланктону, який накопичує токсини, до риб, морських ссавців і птахів.
Відомо, що зооволонтери врятували близько 8 тисяч птахів, вимитих від нафтопродуктів. Проте за словами експерта, виживе лише 10% з них, оскільки мазут руйнує жировий шар на пір’ї, позбавляючи птахів термозахисних властивостей. Це призводить до їх замерзання, хімічних опіків та отруєнь. Багато птахів не можуть харчуватися і гинуть.
Еколог підкреслив, що наслідки розливу нафтопродуктів будуть впливати на стан Чорного моря ще понад 20 років.