У себе на батьківщині Жак-Луї Десме (Десмет) здобув популярність як фахівець з розведення різних сортів троянд, частина з яких поставлялася Жозефіні Богарне – дружині імператора Наполеона.
Із рекомендаційним листом від Рішельє (на той момент прем’єр-міністра Франції) Десмет прибув до Одеси. Одеський градоначальник Ланжерон, який зустрів Жака-Луї, чув про таланти французького ботаніка і садівника, та запропонував йому організувати Ботанічний сад на території, між нинішніх вулиць Семінарська, Канатна, просп. Лесі Українки та Французьким бульваром.
Французький учений перевіз до міста сім’ю, домашній скарб, «прихопивши» із собою тисячі саджанців та мішки з насінням. Усе подальше життя колишнього парижанина і його дітей було пов’язане з Одесою і з невпинною працею з її озеленення.
За словами істориків, Десмет виписав із Франції близько 250 сортів троянд, які були благополучно доставлені. З його легкої руки в Одесі також з’явилося близько 120 тисяч дерев екзотичних видів.
Згодом французький фахівець став першим науковим керівником робіт з озеленення міста, розпочавши свою роботу зі складання каталогу рослин, згідно з яким до Одеси почали привозити саджанці та насіння, придатні для місцевого клімату. Більшість із них була родом із Криму та Молдови.
Після півтора десятка років Ботанічний сад став улюбленим місцем прогулянок городян. Французький учений очолював ботанічний сад до 1833 року. Він помер 1839 році, у віці 78 років, і був похований на старому (Першому християнському) кладовищі Одеси.
ОдесаОфіційно