Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ветеранам надаються пільги на оплату комунальних платежів. Але процедура та отримання соціальних пільг містить свої особливості. Розмір знижки залежить від статусу ветерана (учасник бойових дій, особа з інвалідністю внаслідок війни чи учасник війни) і може становити від 75 до 100 відсотків від вартості послуги.
Стаття 12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» визначає пільги на оплату квартплати, електрики, газу та опалення. Учасники бойових дій та члени їх сімей мають знижку 75% на оплату комунальних послуг незалежно відвиду житла чи форми власності на нього.
Ця знижка надається на 21 квадратний метр площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно проживає в житловому приміщенні, та додаткові 10,5 кв.м на сім’ю. Загальна площа, на яку розповсюджується знижка, складатиме 31,5 квадратного метра.
Якщо сім’я складається лише з непрацездатних осіб (пенсіонерів за віком або осіб з інвалідністю, дітей з інвалідністю, а також осіб, які мають право на пенсію у зв’язку з втратою годувальника), пільга на опалення подвоюється і надається на 42 кв.м площі на кожну особу, яка має право на знижку та постійно проживає в житловому приміщенні, та додаткові 21 кв.м на членів сім’ї (загальна площа, на яку розповсюджується знижка, складає 63 квадратних метри).
Тим, хто отримав внаслідок війни інвалідність 1 чи 2 групи, ст. 13 закону передбачає 100 відсоткову, а для 3-ї групи — 75 відсоткову пільгу на оплату комуналки при нормах 21 +10 кв. метрів.
Щоб отримати пільгу, ветеран має бути включеним до Реєстру осіб, які мають право на пільги. Заяву про внесення відомостей до цього реєстру пільговик може подати особисто, поштою або в електронній формі (через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України).
Для отримання пільги необхідно до органів пенсійного фонду подати пакет документів будь-яким зручним способом: особисто до будь-якого сервісного центру Пенсійного фонду по Україні; поштою; через особистий кабінет на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України (за наявності кваліфікованого електронного підпису (КЕП); через застосунок Дія (за наявності Дія.Підпис). Також, необхідно надати довідку про те, що не отримував пільгу за місцем реєстрації (якщо пільга оформлюється за фактичним місцем проживання). Другий пакет документів потрібно надати до регіонального представника постачальника послуг (обленерго, облгаз, комунальні підприємства – надавачі послуг). Надавач комунальних послуг повинен проставити відповідну відмітку в договорі про надання послуг.
До заяви про надання пільг на оплату житлово-комунальних послуг додаються : оригінал та копія ветеранського посвідчення; оригінал та копія паспорта; документ, що посвідчує особу іноземця або особу без громадянства, особу, яку визнано в Україні біженцем або особою, яка потребує додаткового захисту; оригінал та копія ідентифікаційного номера; оригінал та копії свідоцтв про народження неповнолітніх дітей пільговика; квитанції про сплату рахунків за комунальні послуги (усі, що є); інформація про характеристику житла та послуг, на оплату яких пільговик має право і якими користується; документи, що підтверджують родинний зв’язок; будь-який офіційний документ, що підтверджує фактичне місце проживання (за потреби); номер рахунка (за стандартом IBAN) та назва банку, у якому відкрито рахунок.
Якщо декілька членів сім’ї, які проживають разом, мають право на пільги на комунальні платежі, пільги надаються тільки одному із членів сім’ї, також споживач, який має декілька пільг, може обрати одну, більшу за розміром.
Якщо при відповідному статусі ветеран проживає в будинку без центрального опалення, то має право на знижки (у таких же відсотках, як і на житлово-комунальні послуги) на придбання скрапленого газу; дрова; вугілля чи брикетів; пічне побутове паливо; газ освітлювальний; торф паливний кусковий та брикетами.
Пільгове паливо можна отримати в натуральному вигляді або компенсацію готівкою витрат на придбання палива (на одне домогосподарство видається 1 тонна твердого палива 1 балон скрапленого газу на рік).
Місцеві органи влади мають право встановлювати збільшені норми на придбання твердого та рідкого палива.
Всі пільги надаються лише, якщо заявник перебуває на обліку в Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб, які мають право на пільги.
Необхідно зауважити, за рішенням органів місцевого самоврядування, можна отримати додаткові знижки на житлово-комунальні послуги різним категоріям осіб.
Щоб дізнатися про це, необхідно звернутися до відповідного органу місцевого самоврядування за місцем проживання.
Детальна інформація щодо пільг ветеранам в таблицях на сайті Українського ветеранського фонду.