Дмитро Ливч, проектний менеджер EasyBusiness, експерт РПР.
В наступному році уряд планує провести загальнонаціональну (всеукраїнську) нормативну грошову оцінку земель сільськогосподарського призначення. Це передбачає проект бюджету на наступний рік.
Планується, що оцінка земель буде проведена одночасно на всій території країни за рахунок коштів державного бюджету.
На сьогодні існує два види оцінки землі.
Експертна – для визначення вартості земельної ділянки.
Нормативна грошова оцінка, яка проводиться для визначення бази оподаткування, тобто розміру земельного податку, мита.
За даними Держгеокадастру, в Україні всього 29 722 населених пункти, з яких станом на середину липня 3 432 потребують проведення нормативної грошової оцінки.
Нормативна грошова оцінка потрібна, але якщо буде створено вільний ринок сільськогосподарських земель потреба у ній відпаде. Для того, щоб встановити ринкову ціну за свою землю, власники будуть більш зацікавлені у проведенні експертної оцінки.
Проведення загальнонаціональної оцінки земель одночасно у всіх регіонах – складна і, на мій погляд, малореальна справа.
Для її проведення необхідний величезний штат людей, які повинні опрацювати не менш величезний масив інформації.
Передбачається, що технічну документацію, умови та правила загальнонаціональної оцінки визначить “центральний орган виконавчої влади, що формує державну політику у сфері земельних відносин”, тобто це МінАПК, або той же Держгеокадастр.
Хто саме її буде проводити – це теж питання.
Це будуть незалежні експерти чи співробітники відповідальних виконавчих органів влади? Швидше за все – другий варіант. Зважаючи на масштабність задуму і необхідний для його реалізації фінансовий та кадровий ресурс виникає сумнів у тому, що загальнонаціональна нормативна грошова оцінка буде проведена за один рік.