Світлана Помукчінська, начальниця відділу працевлаштування Одеського обласного центру зайнятості, розповіла, що послугами служби зайнятості скористалися близько 24 тисяч громадян. Статус безробітного отримали 16 тисяч громадян, з них за останні пів року 6 200 громадян працевлаштували. На сьогодні 4,5 тисячі громадян визначені як безробітні.
“Важливий показник такий — навантаження на одне робоче місце сьогодні три особи. Якщо брати докарантинний період — це було 12 осіб навантаження на одне робоче місце”, — наголосила Світлана Помукчінська.
На сьогодні актуальних вакансій понад тисячу, серед них половина в Одеському районі. Служба зайнятості здійснює підбір роботи, сприяє навчанню, надає профорієнтаційні послуги та сприяє підприємницькій ініціативі.
Стосовно сприяння підприємницькій ініціативі служба сприяє роз’яснювальній роботі, проводяться тренінги, курси навчання щодо кредитування й введення бізнесу. Для підтримки надається мікрогрант — розміром 150 тисяч гривень за умови створення одного робочого місця, крім самого підприємця, та 250 тисяч гривень за двох працевлаштованих.
Мікрогранти передбачені для учасників бойових дій або їхніх родичів.
“Там розмір мікрогранту дещо більший: від 500 тисяч гривень до мільйона, але на умовах співфінансування. Співфінансування може бути за власні кошти або за кошти партнерів чи органів місцевого самоврядування”, — додала начальниця відділу.
Також попит мають ярмарки вакансій або профвідбір, де збираються від 5-10 до близько десяти безробітних. Разом з тим роботодавцям відшкодовують у випадку часткового безробіття, якщо на певний термін або частково було припинено діяльність. Сума складає близько 50% мінімальної заробітної плати у цей період.
Заступник начальника Одеської РВА Аркадій Мкртичян заявив, що основна мета на сьогодні працевлаштувати якмога більше внутрішньо переміщених осіб. Нині в Одеському районі зафіксовано більше як 112 тисяч українських переселенців, серед яких близько 25-30 тисяч осіб працездатні дорослі.
“Велика проблема з цими людьми, бо вони не дуже хочуть працювати. Тому сприяє дуже багато факторів. На мою думку, основний — ці люди бояться покидати свої домівки. Вони у дуже скрутному психологічному стані знаходяться. Але ми дуже багато співпрацюємо з обласним центром зайнятості”, — зауважив заступник начальника РВА.
Для цього проводять ярмарки вакансій, професій, марафони практик тощо. Востаннє проводили міжобласну ярмарку вакансій, куди завітали близько півтори тисячі людей, зокрема і одесити, які не мають роботи, й випускники шкіл або інших навчальних закладів.
“Наразі у нас цифра плаваюча. Ми можемо сказати лише про офіційне працевлаштування. Якщо я не помиляюся, то ця цифра не більше тисячі осіб, але я можу помилятися”, — відповів Мкртичян стосовно того, скільки нині ВПО працюють.
Держава забезпечує переселенців житлом, гуманітарною допомогою і виплачує компенсації. За його словами, ці люди чекають, що війна закінчиться й вони повернуться додому. Він навів приклад однієї родини з Запорізької області, що офіційно працевлаштована на підприємстві, яке перебуває в простої. Для нової роботи вони мають звідти звільнитися, чого вони не хочуть, оскільки мають намір повернутися.
Начальниця відділу працевлаштування Одеського обласного центру зайнятості додала, що ймовірно є поодинокі випадки, коли людина працює неофіційно й одночасно зареєстрована як безробітна особа. На її думку, таких людей може бути не багато, оскільки центр активно працює з роботодавцями, але офіційно заявити про такі дані вона не може через їхню відсутність.
“Сьогодні на ринку праці в Службі зайнятості Одеської області перебуває за аналізом по статі 78% жінки й 22% чоловіки. Дійсно, чому так мало ми прекрасно розуміємо. Тому що до переліку документів, які необхідно подати до центру зайнятості, є паспорт, код, трудова книжка, зрозуміло, і військовий обліковий документ”, — зауважила Світлана Помукчінська.