На Одещині туристична складова три роки стикається з проблемами: спершу з пандемією COVID-19, нині повномасштабним російським вторгненням і трагедію на Каховській ГЕС. Планувалося, що узбережжя області частково буде відкрито, але зараз доступ до пляжів обмежено у зв’язку з безпековою ситуацією.
Олександр Шека, заступник директора департаменту інвестиційної та зовнішньоекономічної діяльності, міжнародного співробітництва і туризму Одеської ОВА, наголосив, що Одеська область попри війну залишається місцем, куди їдуть люди для відпочинку.
“Одещина — це унікальна територія, тому що на території Одеської області проживають понад 138 національностей: це історичний туризм, це культурний туризм, це гастротуризм, це рекреаційний відпочинок не тільки на узбережжі, це медичний туризм, це оздоровлення, — підкреслив Олександр Шека.
Одним з прикладів умовно безпечних місць є “Дорога вина та смаку Української Бессарабії”. Цей маршрут по всій Бесарабії ознайомлює відвідувачів з місцевою їжею та традиційними винами.
В Одесі продовжують працювати культурні центри, як музеї або санаторії. Утім останні на 40% є установами відомчого призначення, які зараз є або як шпиталі, або як реабілітаційні відділення для гострого або довготривалого відновлення військових.
Локації для відпочинку узгоджують з місцевими та державами установами. Перелік буде надано або на основі мобільного додатку, який перезапустять, або шляхом брифінгу.
Олександр Шека навів до прикладу Сергіївку, яку торік атакували російські військові. За його словами, усі об’єкти для відпочинку назвали умовно безпечними, оскільки будь-яке місце в Україні потенційно небезпечне. На сьогодні Затока та острів Зміїний є місцями, які визначені як небезпечні через ведення бойових дій, утім інші локації не заборонені до роботи.
Тетяна Безверхнюк, заступниця директора з наукової роботи Українського науково-дослідного інституту медичної реабілітації та курортології МОЗ України, зауважила, що найбільшою цінністю будь-якою держави є здоров’я населення.
“Одеська область є єдиним регіоном в Україні за унікальною сукупністю природно-лікувальних ресурсів. Наприклад, на території Одеської області вивчено та досліджено 95 джерел і родовищ унікальних лікувальних, мінеральних і столових вод, які ефективно використовуються вже більше 50 років у санаторно-курортному лікуванні та в реабілітації”, — зауважила вона.
Ще сім санаторіїв надають послуги для переселенців. Вони не працювали з початку пандемії й відтоді лише підтримували свою матеріально-технічну базу. Ще 20% аналогічних установ працюють як приватні, але відвідувачі мають залишатися на проживання в готелі або у знайомих, якщо мають можливість.
За підсумками брифінгу було зазначено, що пізніше буде опубліковано перелік умовно безпечних місць. За словами Олександра Шека, він має вісім аркушів з цією інформацією. Нині її не поширили, аби не надавати дані російським військовим.