Військові та учасників бойових дій можуть скористатися кредитними пільгами

На час дії воєнного стану законодавство України не передбачає скасування нарахування відсотків за користування кредитними коштами. Однак це не стосується військових та учасників бойових дій. Вони мають пільгу.

Як її отримати — пояснили юристи Українського ветеранського фонду.

Зміни до законодавства встановлюють, що, починаючи з 24 лютого 2022 року та у період дії в Україні воєнного стану й у тридцятиденний строк після його припинення або скасування:

  • у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов’язання за відповідним договором до нього не можуть застосувати штрафні санкції за таке прострочення, зокрема йдеться про штраф, пеню та інші платежі, вказані у кредитному договорі;
  • кредитор не має права піднімати процентну ставку за користування кредитом у випадку невиконання зобов’язань (за винятком випадку, коли договір передбачає встановлення змінюваної процентної ставки);
  • всі штрафи, пені та інші платежі, сплата яких передбачена договором про споживчий кредит, нараховані з 24.02.2022 року за прострочення виконання зобов’язань за кредитним договором, підлягають списанню.

Зазначені зміни не стосуються нарахування відсотків за користування кредитними коштами — їх і надалі потрібно сплачувати. Втім для ветеранів та військових передбачено пільгу.

Так, відповідно до п. 15 ст. 14 Закону України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей», військовослужбовці та учасники бойових дій, які мають кредитні зобов’язання перед банками, мають право на:

  • звільнення від сплати відсотків за користування кредитом;
  • звільнення від сплати штрафів / пені за несвоєчасну сплату платежів по кредиту.

Тобто під час дії особливого періоду банки не мають права нараховувати відсотки військовим та учасникам бойових дій, а у випадку нарахування — зобов’язані їх списати.

Як реалізувати право на пільгу

Необхідно письмово повідомити банк про проходження військової служби та надати підтверджуючі документи (копію військового квитка з відповідною службовою відміткою, копію витягу з наказу або довідки про зарахування до списків військової частини).

Щодо можливості відтермінування сплати тіла кредиту, то чинним законодавством наразі таких пільг не передбачено. Однак можна звернутись до банку з письмовою заявою про проведення реструктуризації та додати документи, що підтверджують проходження військової служби, а також інші документи, які підтверджують скрутне матеріальне становище заявника (наприклад, довідку про доходи, про розмір заробітної плати та ін.).

Але зверніть увагу, що проведення реструктуризації заборгованості за кредитом є правом,  а не обов’язком банку.

Джерело