Протистояти темряві: як країни ЄС допомагають Одещині у підготовці до зими?

У вересні Європейський Союз виділив для України додаткове фінансування  обсягом приблизно 160 мільйонів євро на «ремонт, підключення та стабілізацію» в осінньо-зимовий період. 60 мільйонів євро з цих коштів будуть спрямовані на обладнання сховищ і придбання обігрівачів. Однак більша частина коштів, сто мільйонів євро, була спрямована на енергетичний сектор. При чому, ці сто мільйонів були вилучені із заморожених російських активів.

Під час атак на енергетичну інфраструктуру Євросоюз надав екстрені запаси обладнання для ремонтних робіт. Не залишились в темний час  без допомоги Одеса та область. За словами генерального директора «ДТЕК Одеські електромережі» Дмитра Григор’єва,  закордонні партнери надають підтримку усім українським енергетикам.  І наразі немає жодних підстав думати, що українці залишаться з проблемами відсутності електроенергії сам на сам.

«Якщо якась компанія, наприклад, «ДТЕК Одеські електромережі», потребує обладнання для відновлення мереж після чергової атаки, або для підготовки до зими і ми самостійно не в змозі його придбати, чи цього обладнання ніде немає взагалі, то ми спрямовуємо таке замовлення на Міністерство енергетики. При ньому створений енергетичний хаб, куди надходить все потрібне українським енергетикам обладнання. І у відповідності до замовлення, необхідна техніка розподіляється регіонами відповідно до потреб чи нагальності ситуації. Однак хочу спростувати чутки, що ми отримуємо гроші. Жодна українська енергетична компанія не отримувала фінансової допомоги. Ми отримуємо лише технічну допомогу у вигляді трансформаторів, кабелів і того, чого нам на сьогоднішній день бракує», – говорить Дмитро Григор’єв.

Співпраця з іншими країнами в енергетичній галузі проводиться централізовано, нею керує Міністерство енергетики України. Створені відповідні процедури, які допомагають працівникам енергетичної галузі в регіонах отримати все, в чому виникає потреба. В грошовому еквіваленті така допомога сягає мільйонів євро на рік.

Атаки на критичну інфраструктуру, які почалися восени 2022 року, викликали гостру реакцію в багатьох країн, вони почали надавати підтримку Україні, включаючи гуманітарну допомогу та військову допомогу, спрямовану на захист електромереж. Завдяки цьому вдалось ліквідувати наслідки руйнувань настільки швидко, наскільки це було можливим.

Руйнування електростанцій, ліній електромереж та підстанцій призвели до масових відключень світла.  На Одещині ситуація з електропостачанням була однією з найскладніших, адже регіон не має власної генерації. Наразі тут встановлюють нові генеруючі потужності, які в найхолодніші зимові місяці допоможуть забезпечити містян водопостачанням та опаленням.

Щоправда даних, де ці потужності встановлені і скільки вони генерують енергії, немає. Інформація про них засекречена, адже такі об’єкти можуть стати пріоритетною ціллю майбутніх російських атак. Якщо не буде обстрілів, є шанси, що Одещина подолає цю зиму без блекаутів. Однак готовим варто бути до всього.

Під час тривалих відключень світла труднощами зіштовхуються не тільки мешканці звичайних житлових будинків, але й промислові виробництва та об’єкти соціальної інфраструктури, зокрема лікарні. Взимку відсутність опалення та світла створює серйозні ризики для здоров’я та безпеки людей, зокрема вразливих верств населення.

В українських містах, зокрема в Одесі, були організовані пункти незламності, де можна було зарядити гаджети чи випити гарячого чаю. До їх роботи долучилися як представники бізнесу, так і органи місцевого самоврядування.Наразі у питаннях енергетичної безпеки нашу державу чи не найбільше підтримують країни Євросоюзу.

Через обстріли критичної інфраструктури чимало українців на кілька діб залишились без світла, а в деяких багатоповерхівках разом з електрикою зникали тепло і вода. Євросоюз допомагає нам як з фінансуванням відновлювальних робіт на мережах, що зазнали пошкоджень, так і з втілення у життя проєктів з відновлюваної енергетики та енергоефективності. Останні можуть допомогти нашій країні зробити енергетичну систему менш вразливою до зовнішніх загроз.

Відновлювальні роботи не єдина річ, яка сприятиме подоланню кризи в енергетиці. Україна є частиною енергетичної системи ЄС, якщо є дефіцит електрики, наші сусіди нам його компенсують. Однак крім цього важливо інвестувати в децентралізовані енергетичні рішення, хоча це навіть за мирних часів справа не одного року, а в умовах воєнного стану стало задачею із зірочкою.

«Ми почнемо працювати з пілотними проєктами для того, щоб забезпечити найбільш нагальні потреби для України. Це передбачає постійну матеріальну підтримку перед обличчям російських атак на українську систему енергетики на розподільчі мережі. Ми мобілізували двісті мільйонів євро на невідкладний ремонт, також далі ми будемо вкладати гроші в генерацію струму та енергії. Тисячі сонячних панелей найближчим часом надійдуть до України. Наша мета децентралізувати виробництво електроенергії і це також підсилить стійкість української енергетичної мережі», –  заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час свого виступу на Ukraine Recovery Conference.

Ситуація в Україні вплинула на енергетичну політику в Європі, оскільки наші сусіди почали серйозно переоцінювати свою енергетичну залежність і вивчають можливості застосування альтернативних джерел енергії, особливо в рамках зменшення російських поставок нафти та газу.

Підтримка енергетичної галузі йде як в цілому по Україні, так і на рівні окремих регіонів. В 2024 році Литва надіслала до Одеси панелі потужністю 1,45 МВт для будівництва сонячних електростанцій на дахах закладів освіти та охорони здоров’я. Також на початку осені до Одещини прибула партія 53 генераторів з країн Європейського Союзу.

Енергогенеруючі машини встановили в різних територіальних громадах області на об’єктах критичної інфраструктури. Україна зараз працює над інтеграцією з енергетичним ринком ЄС, що включає прийняття норм і стандартів Євросоюзу. Це допомагає зробити енергопостачання стабільнішим та підвищити стійкість України.

Євросоюз пропонує технічну підтримку, яка має допомогти Україні реформувати енергетичний сектор, покращити нормативно-правову базу та збільшити ефективність енергетичних компаній. Ці реформи займуть не один рік, однак в перспективі вони допоможуть Україні та її західним сусідам ефективніше протистояти можливим проблемам з відсутністю електрики.

Марія Шевчук