В Україні вартість державного майна за усіма договорами оренди складає понад 16,3 млрд грн. У яких областях знаходяться найбільші та найдорожчі об’єкти, розповідає старший економіст Центру економічної стратегії Дмитро Яблоновський.
Понад 19 тисяч договорів оренди – саме стільки записів є у базі Фонду державного майна України (ФДМУ) станом на 1 квітня 2017 року. Загальна площа цих об’єктів – майже 7 млн кв. м. За наявними у публічному доступі даними та оцінками Центру економічної стратегії, вартість майна за усіма договорами оренди складає понад 16,3 млрд грн.
Отже, у яких регіонах здається в оренду найбільше держмайна?
З десяти найдорожчих об’єктів, що здаються в оренду юридичним особам, шість знаходиться в Донецькій області. Переважно це шахти. Ще чотири об’єкти розташовані в Одеській області. Діяльність їхніх орендарів пов’язана з портами. Серед державних установ найбільший об’єкт орендується Головним управлінням національної поліції в Полтавській області. Тип об’єкту – нежитлове приміщення площею 90 тис. кв. м.
З десяти найбільших об’єктів, що здаються в оренду юрособам, вісім знаходяться в Одеській області, ще два – у Чернівецькій та Рівненській.
Серед юридичних осіб найдорожчий об’єкт вартістю 1,6 млрд грн орендує ДТЕК Добропіллявугілля. Щомісяця держава отримує від його оренди 14,2 млн грн. Вартість найдорожчого об’єкта, орендованого фізичною особою – 5,45 млн грн.
Багато об’єктів здані в довгострокову оренду, тобто більше ніж на п’ять років.
Передача держмайна в оренду – один з найпопулярніших способів того, як ним можна розпорядитися. Основна проблема в тому, що оренда несе в собі значні корупційні ризики. Найбільші ризики стосуються заниження вартості оренди за хабар. Найкращий спосіб їх мінімізувати – продати це державне майно.