В Україні на базі Українського державного центру міжнародної освіти (УДЦМО) діють корисні центри Europass і Euroguidance. Обидві ініціативи покликані підтримувати мобільність учнів, студентів, викладачів та всіх, хто прагне навчатися або працювати за кордоном. Усе це в межах системи освіти Європейського Союзу. Навіщо Україні такі інструменти, і які зміни вони принесуть – розповіли представники Національного агентства кваліфікацій.
Подібні ініціативи важливі з огляду на євроінтеграцію України, а також можливостей, які вона може принести громадянам. За останні роки ЄС суттєво допоміг нашому регіону (зокрема на Одещині відкрили першу підземну школу в Молодіжному). Також можна згадати реконструкцію шкіл коштом ЄС, до якої залучена Одеська область. Ще українським громадам стала доступна програма співробітництва Interreg, яка серед іншого передбачає навчання фахівців. Тож тепер медійникам офіційно представили нові ініціативи — Europass і Euroguidance — які можуть стати корисними пересічним громадянам.
Навіщо потрібна Europass?
Europass — це цифрова платформа, створена ЄС, яка допомагає легко та зрозуміло зібрати на одному сайті інформацію про свої здібності, досвід і освіту. Все для того, аби людина могла швидко й чітко представити свої професійні досягнення, які будуть зрозумілими для роботодавців у будь-якій європейській країні. Така можливість допоможе людині вийти на глобальний ринок праці та отримувати гідну заробітну плату, а головне — дистанційно. Через війну мільйони людей по всій країні, і Південь не став виключенням, змушені були переїхати в інші регіони або навіть за кордон. Тому питання збереження та використання їхніх професійних навичок — це дуже нагальна проблема.
Маргарита Поліщук, представниця центру Europass в Україні, розповіла, що цільова аудиторія Europass не тільки молодь, хоча здебільшого орієнтована не неї. Долучитися до програми можуть фахівці, студенти, роботодавці освітні установи або організації, які займаються професійною орієнтацією або ж молодіжними програмами. Загалом найбільше цей інструмент буде корисний наступним категоріям:
“Перше, звісно, це є студенти та випускники, які хочуть представити свої досягнення при вступі до навчального закладу або ж, до прикладу, коли вони подаються на свою роботу. Це є також професіонали та фахівці, які вже зайняті, проте вони шукають роботу або хочуть змінити свій професійний напрям. Також це є освітні заклади, які оцінюють кваліфікації абітурієнтів”, — вказує представниця Europass.
До прикладу, Europass дозволяє прописати свій опис навичок і компетентностей. До своєї анкети можна додавати як знання мов і володіння різними технологіями, так і хобі, інтереси, практичні вміння, характеристики тощо. Інструмент дозволяє не лише створити резюме, але й автоматично підібрати вакансії або навчальні можливості в ЄС.
“Профіль Europass — це ваш особистий акаунт з професійним спрямуванням. За допомогою даного інструменту ви створюєте та з легкістю управляєте особистим профілем. Це дозволяє вам зберігати, оновлювати, редагувати, видаляти інформацію про ваші навички, компетентності, кваліфікації, про будь-який ваш досвід, який ви отримаєте протягом всього вашого життя”, — продовжує Маргарита Поліщук.
У профілі можна вказувати як роботи, так і попередні стажування, навчання та волонтерство. Національний центр Europass відкрився в Україні у 2024 році, щоб надати можливість громадянам працювати на топових роботодавців, отримувати гідну оплату та розвивати свою кар’єру без необхідності покидати свою країну.

Під час презентації Europass був першим представленим інструментом, а ось другою стала друга ініціатива — Центр Euroguidance в Україні. Інша представниця центру Euroguidance в Україні Яна Бобирець розповіла про неї більше.
Euroguidance — що таке, з чим “їдять” та як використовувати
Euroguidance — це європейська мережа, що об’єднує центри професійної орієнтації. Її основне завдання — підтримка фахівців з кар’єрного консультування та розвиток систем кар’єрної орієнтації в країнах-учасницях. Ініціатива функціонує в понад 34 країнах Європи з 1992 року, а її основна аудиторія: фахівці з профорієнтації, освітні політики, працівники сфери зайнятості, а також усі зацікавлені у розвитку кар’єри.
“Особисто від себе я додам, що центр Euroguidance не тільки є інформаційним центром, але це ще і платформа для надання консультацій, організації абсолютно різних тренінгів, різних івентів і доступ до освітніх можливостей”, — розповідає Яна Бобирець.
Українці можуть використовувати Euroguidance для того, щоб впроваджувати кращі практики кар’єрного консультування, напрацьовані в країнах ЄС. І як результат адаптувати їх до своїх умов. Поки що фізичного місця для Центру немає, але проєкт розрахований на три роки, тож за цей час планують оголосити відповідний конкурс.

Під час конференції медійникам нагадали, що з появою центру в Україні з’явилася платформа, яка не лише надає інформацію. Вона дозволяє організовувати тренінги, події, консультації та полегшує доступ до освітніх можливостей у країнах ЄС. Центр сприяє впровадженню кращих європейських практик у сфері профорієнтації, обміну досвідом, розвитку кваліфікацій кар’єрних радників і ефективній взаємодії з роботодавцями.
“Це потреба у підвищенні кваліфікації кар’єрних радників і сприяння саме ефективній комунікації з українськими та європейськими роботодавцями і всіма зацікавленими у цій сфері”, — пояснили під час презентації.
Загалом серед основних напрямків роботи:
- надання якісної інформаційної підтримки про навчання, стажування та волонтерство в ЄС;
- проведення семінарів, вебінарів, заходів з участю міжнародних експертів;
- створення регіональних осередків;
- співпраця з українськими школами, університетами, центрами зайнятості;
- підтримка професійного розвитку спеціалістів у сфері кар’єрного консультування.
Цільова аудиторія центру — працівники освітніх закладів, фахівці з профорієнтації, студенти, випускники і широка громадськість. Центр функціонує як відкритий хаб для всіх, хто шукає кар’єрний розвиток, переорієнтацію або хоче дізнатися більше про можливості в Європі.
“Також важливим є допомога людям, які отримали поранення або отримали інвалідність внаслідок бойових дій. І також це люди, які мають психологічні травми. Ми розуміємо, що у нас є дуже велика кількість переміщених осіб, які, можливо, не зможуть повернутися до тих міст, де вони жили раніше, або не захочуть. І профорієнтації та перепрофілювання для них дуже важливі, тому що вони є фактично залежними від ринку праці тих громад, до яких переселилися”, — додає Бобирець.
Якщо резюмувати, то процес йде поступово. Українська команда вже вивчає досвід Литви, Словаччини, Чехії, Польщі, які впроваджували ці інструменти раніше. Також відбувається переклад матеріалів, адаптація інформації та розробка національних рекомендацій. У перспективі український портал Europass буде інтегрований з європейською платформою, а також із Національним реєстром кваліфікацій.
Отже, якщо підбити підсумок — яку користь отримає людина?
- Мобільність. Людина зможе подавати резюме або сертифікати на навчання чи роботу в інших країнах ЄС без додаткових перекладів чи роз’яснень — усе у зрозумілому форматі.
- Планування кар’єри. Завдяки Euroguidance українські школярі, студенти й дорослі отримають якісну профорієнтаційну підтримку.
- Європейські стандарти. Людина зможе краще розуміти, які навички та знання відповідають європейському ринку праці.
- Доступ до можливостей. Через платформу можна буде отримати рекомендації щодо курсів, вакансій або грантів у ЄС.
Подібні ініціативи важливі зараз з огляду на те, що Україна вже отримала статус країни-кандидата в ЄС і поступово готується до входження в європейський освітній простір. Центри Europass і Euroguidance — це не просто частина бюрократичного процесу, а реальний інструмент для українців, які хочуть бути конкурентоспроможними в Європі.
Ця стаття стала можливою за підтримки програми “Голоси України”, яка є частиною Ініціативи Ганни Арендт і реалізується Лабораторією журналістики суспільного інтересу спільно з Європейським центром свободи преси та медіа і фінансується Федеральним міністерством закордонних справ Німеччини. Програма не впливає на редакційну політику, а даний матеріал містить виключно погляди та інформацію, отриману редакцією.
Авторка: Маргарита Юзяк