Не всі парламентські партії погодилися розкрити свою фінансову звітність

4 з 6 парламентських партій погодилися розкрити свою фінансову звітність для перевірки новоствореною коаліцією з протидії політичній корупції. Про це 11 липня оголосили представники БПП «Солідарність», «Народного фронту», «САМОПОМОЧІ» та Радикальної партії під час форуму «Гроші партій – під контролем».

Представники ВО «Батьківщина» та Опозиційного блоку проігнорували запрошення до співпраці.

До коаліції, яка займеться перевіркою партійних грошей, увійшли такі організації як Центр «Ейдос», Transparency International Україна, Центр демократії та верховенства права, Міжнародний інститут демократій, Інститут «Республіка», Всеукраїнський рух проти політичної  корупції «Під контролем” та інші.

Представники партій домовилися, що уся інформація про доходи, видатки, майно та фінансові зобов’язання, яку відповідно до Закону «Про запобігання та протидію політичній корупції» мала бути передана в НАЗК та НАБУ, буде надіслана і для аудиту громадськими організаціями.

«Цього року вперше українські партії опублікують вичерпну інформацію про свої фінанси. Щоб викрити політичну корупцію та не допустити маніпуляцій з партійними касами, свої сили об’єднають не тільки правоохоронні органи, але й найпотужніші антикорупційні громадські організації. Це безпрецедентна ситуація не тільки для України, держава та громадянське суспільство і навіть самі партії об’єднуються для викорінення політичної корупції», — заявив голова Центру «Ейдос» Віктор Таран.

Після вступу в дію закону, партіям тепер стане куди важче пробувати піаритися на боротьбі з корупцією, заявив виконавчий директор «Transparency International Ukraine» Ярослав Юрчишин. ”Тепер можна буде чітко відстежити як втілила та чи інша політична сила ключові положення закону. А ми, організації громадянського суспільства та експерти, відстежимо і перших, і других і повідомимо громадянам хто є хто. Тому майбутнє української політики точно за тими партіями, які втілять положення закону».

Голова національного агентства з питань запобігання корупції Наталя Корчак заявила, що «Агенція зараз зробила перші кроки на шляху прозорості фінансування статутної діяльності політичних партій. Свідченням тому є затвердження Міністерством юстиції розробленої  нами  форми «Звіту політичної партії про майно, доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру». На її думку, ця ініціатива дозволить налагодити конструктивну співпрацю, максимальну відкритість та партнерство з усіма політичними партіями.

Ольга Безпалько, представник Руху “Під контролем”, наголосила, що Рух “Під контролем” (а це більше 70 організацій по всій Україні) — розширює свою діяльність – і буде не лише контролювати політичну корупцію в діях місцевих депутатів, а і способи витрачання партіями державних грошей.

Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій, окреслив три перешкоди для реалізації державного фінансування політичних партій в Україні: спротив олігархії, нерозуміння громадянами факту, що для країни буде дешевше, якщо партії фінансуватимуться з бюджету, та потреба у значних коштах, які необхідно витрачати в Україні на політику. Відповідно громадськість має працювати за трьома напрямками – моніторинг прибутків та витрат політиків, роз’яснювальні кампанії серед громадян та ініціативи по здешевленню політичної діяльності в Україні.

Довідково: До коаліції з протидії політичній корупції входять Центр «Ейдос», Transparency International Україна, Центр демократії та верховенства права, Центр підтримки громадянських ініціатив, Міжнародний інститут демократій, Інститут «Республіка» та Всеукраїнський рух проти політичної корупції «Під контролем». Коаліція з протидії політичній корупції тісно співпрацює з коаліцією «Реанімаційний пакет реформ».

Форум пройшов за підтримки Європейського союзу.