Берегині з військовим підтекстом. Як одеські можновладці вітали жінок з міжнародним днем боротьби за права жінок

Фото – Одеська ООВА

Традиційно березень асоціюється із 8 березня або Міжнародним днем боротьби за права жінок. Аби з’ясувати, наскільки живучі стереотипи, пов’язані з цим днем в українському суспільстві навіть під час війни, ми оглянули контент Фейсбуку, сформувавши вибірку висловлювань одеських політиків та чиновників найвищого рангу, яких можна вважати лідерами думок. До регіональної вибірки потрапили місцеві та всеукраїнські політики з Одещини та топ посадовці з найбільшою кількістю підписників у Фейсбуці. Ця вибірка не претендує на соціологічну репрезентативність, однак є, на нашу думку, показовою.

Результати: приблизно половина одеських публічних осіб щось написали з нагоди 8 Березня. При цьому у половині привітань були ознаки сексизму та містили стереотипи типу «справжня жіночність», «слабкість», «квітучість», «берегиня». Про права жінок та наявну диспропорцію у заробітній платі, розподілі депутатських мандатів, керівних посад або  навіть про розвиток інфраструктури для жінок-матерів ніхто не згадав. Серед усіх топ чиновників регіону про те, що жінки грають важливу роль в обороні країни, чи не єдиним, хто згадав про це, був очільник міста Геннадій Труханов.

«Ви самовіддано встаєте на захист нашої країни, лікуєте поранених, виховуєте дітей, піклуєтесь про нужденних, волонтерите та робите все для того, аби змінити цей світ на краще. Дякуємо за те, що щодня ви наближаєте нашу головну мету – Перемогу», — йдеться у заяві мера Одеса на його офіційній сторінці у Фейсбуці. Проте допис візуалізований стереотипною картинкою з молодою українською дівчиною, віночком та полем, що точно не відображає текстову суть досить прогресивного привітання.

Скріншот допису з соціальної мережі Фейсбук

Голова Одеської ОВА Олег Кіпер теж опублікував у своєму профілі ніби досить толерантну візуалізацію, де українська дівчина одночасно виступає в ролі цивільної та військової. Проте підпорядкована йому адміністрація повторила на офіційному сайті цю картинку з сексистським дописом — «Зі святом, незламні красуні!».

Скріншот з офіційного сайту ООВА

Відомий місцевий політик Анатолій Урбанський також згадав про роль жінок у збройному протистоянні. Проте всі формулювання були взяті ніби зі словника сексизмів. У своєму зверненні він використав такі стереотипні фрази як «на тендітних жіночих плечах тримається безліч найважливіших і найважчих робіт», «представниці прекрасної статі терпляче взяли на себе безліч «чоловічих» спеціальностей як в тилу, так і на фронті», «дорогі берегині українського роду». Більше з будь-яким військовим акцентом серед одеських чиновників та політиків дописів зафіксовано не було.

Враховуючи, що в українських Силах оборони станом на січень 2024 року служать 45587 жінок, а це на понад 2 тисячі військовослужбовиць більше, ніж у жовтні 2023-го, одеські можновладці не до кінця усвідомлюють роль жінок та суть цього свята в умовах повномасштабного російського вторгнення. Ця тенденція прослідковується і в медіа — з усіх персоналій, що згадується у дописах на воєнні теми, лише 4,5% стосуються жінок. При цьому протягом моніторингу, що відбувся у лютому цього року, взагалі не зафіксовані думки жінок-експерток про політику. Власне, це продовження негативної тенденції, що проявилася ще у гендерному моніторингу у лютому 2023 року.

Слуга народу від Одещини Ігор Васильковський розпочав своє привітання в Фейсбуці зі звернення «Любі наші жінки, дівчата, вітаю вас зі святом весни, грації та краси!», а нардеп Олександр Горенюк побажав жінкам залишатися завжди «такими ж сміливими й жіночними». Взагалі нічого не написали нардепи від Одещини Степан Чернявський, Олексій Лєонов, Олег Колєв, Артем Дмитрук, Сергій Колєбошин та Антон Кіссе, хоча попереднього року останній, досить відомий місцевий політик, зробив досить нейтральний допис з привітаннями.

Чи не єдиний з місцевих політиків, хто написав про права у цей день був нардеп від ЄС Олексій Гончаренко, написавши в своєму фейсбуці — «Рівності. Прав. Миру».

Скріншот допису з соціальної мережі Фейсбук

Слід зазначити, що місцеві журналісти та активісти здебільшого нічого не писали про цей день. Все ж таки серед медійників та правозахисників питання рівності вже давно актуалізоване та навіть у найбільш консервативних осіб перебуває на стадії прийняття.

З урахуванням цих тенденцій, настав час зрозуміти політикам та чиновникам, що засиділися на своїх посадах, що світ зазнав істотних змін. Новому поколінню політиків також потрібно нагадати, що бути представником держави не обов’язково означає копіювати старі моделі поведінки своїх попередників та їх совкові дописи під кожний публічний захід.

Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області.