Black Sea Security Forum: в центрі геополітичних проблем

Міжнародний форум з безпекових питань у Чорноморському регіоні, який відбувся в Одесі 14-16 червня зібрав для участі  політиків, дипломатів, вчених та аналітиків не лише з усієї Європи, а й США, Австралії та Африки. Адже події, які відбуваються тут, впливають на весь світ: від балансу політичних сил до продовольчої безпеки.

Незважаючи на те, що захід відбувався параллельно з такими подіями як Саміт миру у Швейцарії, фінал передвиборчої гонитви на позачергових парламентських виборах у Франції тощо, форум відвідало чимало знакових фігур (наприклад, колишній премʼєр Австралії Тоні Ебботт та посолка США в Україні Бріджит Брінк ).

Деякі (такі як експрезидент Франції Франсуа Олланд та спецпредставник США у переговорах щодо України (2017-2019) Курт Волкер)  приєдналися до спілкування онлайн.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-16_22-32-13-1-1024x768.jpg
Франсуа Олланд вітає учасників Black Sea Security Forum

Форум відкрив Олексій Гончаренко, народний депутат України, президент Комітету ПАРЄ з питань міграції, біженців та переміщених осіб.

Ця війна змінила світ назавжди, – зазначив він. – Триває велика геополітична гра. Україна, Чорне море та весь Причорноморський регіон перебувають у центрі цих подій.

Дякую всім учасникам, хто зміг прибути сюди незважаючи на логістичні труднощі та небезпеку обстрілів. Ваша присутність тут – вже знак підтримки України. Але ми маємо визначитися, як боротися надалі з російською агресією, які кроки необхідні для подальшого розвитку регіону та одного з його найбільших портів – Одеси.

Олексій Гончаренко

Надалі звучав державний гімн та було оголошено хвилину мовчання на честь загиблих захисників, боців за незалежність та територіальну цілісність України. Як зазначали учасники, морська блокада Одеси у 21-му сторіччі та битва на Чорному морі увійдуть в історію прикладом того, як Україна (фактично без власного флоту)вже знищила третину Чорноморського флоту РФ.

Це стало можливим завдяки багатьом факторам: міжнародній військовій підтримці, креативним розробкам українських оборонців та сміливим операціям ЗСУ в акваторії Чорного моря, коли кожного разу розроблялися нові маршрути та тактичні прийоми.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-16_22-35-21-768x1024.jpg
Морський дрон STALKER

Безумовно, боротьба за зерновий коридор у Чорному морі мала багато аспектів: запобігання голоду в країнах третього світу, підтримка економіки України. Українські аграрії довели свою високу вмотивованість працювати навіть під загрозою ракет та на звільнених, не повністю розмінованих територіях.

Тарас Висоцький, в.о. Міністра аграрної політики та продовольства України :

75 %  української  продукції експортуються зараз  завдяки 3 портам Одещини.  Задля стабільного постачання зерна в інші країни  необхідні три основні чинники: системи протиповітряної оборони для захисту портової інфраструктури, надводні та підводні дрони для проведення спецоперацій в акваторії Чорного моря та власне військовий супровід для  суден із зерном.

На щастя, у нас ще не було інцидентів, щоб зерновоз  натрапив на міну. Ми робимо все можливе з нашого боку для очищення маршруту. Але Чорне море велике і над цим ще потрібно працювати. 

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-15_14-12-04-1024x768.jpg
Тарас Висоцький дає інтерв’ю ЗМІ

Росія намагається збільшити свою частку світового ринку зерна, торгує вкраденим, навіть щось вирощує на замінованих землях. Але як свідчать дані супутникових знімків, продукції вирощується практично вдвічі менше, бо росіяни на відміну від українців не намагаються докладати особливих технологічних заходів. Тому  задля продовольчої безпеки перемога України потрібна всьому світу. 

Що стосується робочої сили, то звичайно нам потрібні водії тракторів, комбайнів тощо. Водії потрібні і на фронті, однак ми розуміємо важливість галузі. Тому зараз багатьом фахівцям подовжено бронь на три місяці (щоб гарантовано охопити період жнив). Ми сподіваємося, що цю бронь буде подовжено і надалі.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-16_22-34-23-1024x768.jpg
Учасники однієї з безпекових панелей

Посол США Бріджет Брінк :

Війна Росії з Україною – це боротьба світу за демократичні цінності. Адже Росія є серйозною загрозою не лише для України, а й інших країн Чорноморського регіону: Молдови, Румунії, Туреччини та Болгарії. Якби Росія здобула успіх в Україні, то ці країни неминуче стикнулися б з агресивним сусідом з імперіалістичним мисленням, що дестабілузувало б демократію.

Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-16_22-29-35-768x1024.jpg
Бріджет Брінк на відкритті Black Sea Security Forum.
Це зображення має порожній атрибут alt; ім'я файлу photo_2024-06-14_17-24-59-768x1024.jpg

Наталя Шевчук