Пропагандисти рф знову запустили фейк про «військово-біологічну лабораторію в Одесі»

Російські пропагандисти вкотре поширюють дезінформацію про Одесу. На цей раз фейк стосується нібито діяльності «військово-біологічних лабораторій США». Мовляв, місцева влада в Одесі знищує сліди небезпечних речовин, що залишилися від діяльності біолабораторій. Аналітики VoxCheck розібрали чергову порцію російської пропаганди.

Фейковий допис у мережі з’явився наприкінці жовтня. У ньому йдеться про могильник в Одесі, який начебто використали для утилізації небезпечних відходів, пов’язаних з діяльністю «військово-біологічних лабораторій США». Автори допису вказують, що це виявили під час знешкодження 147 тонн небезпечних відходів, які накопичилися через те, що у 1979 році поруч з Одесою затонуло судно з дустом на борту.

Могильник, як пишуть у повідомленні, використовували протягом останніх кількох років. Нині місцева влада вирішила знищити сліди своєї діяльності, кажуть пропагандисти. Інформацію про це нібито розповіли самі ж одесити.

Спростування фейку про Одесу

Аналітики VoxCheck разом з проектом USAID «Підтримка реформи охорони здоров’я» за зворотним пошуком зображень у Google Images знайшли інформацію про утилізацію 147 тонн дусту поблизу Одеси. Роботи почались 20 жовтня 2023 року. Як пояснила директорка департаменту екології Одеської ОВА Ірина Шатохіна, з місцевого бюджету виділили кошти на ліквідацію небезпечних речовин через побоювання, що російські обстріли можуть призвести до потрапляння хімікатів у воду та ґрунт. До кінця року фахівці «Укрекопрому» планують посортувати та спалити відходи за спеціальною технологією.

Історія затонулого судна

У 1972 році в Одеській затоці затонуло судно «Моздок» із 900 тоннами дусту на борту. Через два роки біля села Алтестове, що розташоване на березі Хаджибейського лиману, побудували сховище. Дуст консервували у бетонних бункерах. У 2012 році більшу частину хімікатів утилізували, але через брак фінансування 147 тонн відходів продовжили зберігали у сховищі. Ці отруйні речовини перемістили у мішки, які прикрили клейонкою, присипавши землею. Місцеві мешканці відчували сморід, а хімікати проникали у ґрунт та отруювали Хаджибейський лиман.

Про утилізацію хімікатів говорили й раніше, однак лише у 2023 році з бюджету надали кошти та розпочали роботи. Тож могильник ліквідували через об’єктивні причини, немає доказів, окрім слів анонімного «місцевого жителя Одеси», що сховище з хімікатами використовували протягом останніх років.

Джерела: ВООЗ, Центральна геофізична обсерваторія ім. Бориса Срезневського, блог Уляни Супрун

Вигадані росіянами «біолабораторії» в Одесі

Пропагандисти рф і раніше поширювали фейки про існування так званих американських біолабораторій в Одесі. Це частина інформаційної кампанії росіян проти України, говорить керівниця VoxCheck Світлана Сліпченко.

«У своїх цілях пропагандисти використовують Програму зі зменшення біологічної загрози, у якій з 2005 року бере участь Україна та учасницею якої до 2014 року була росія. У рамках підпрограми США дійсно модернізували 46 лабораторій, проте це зробили не для розробки небезпечних вірусів, а для запобігання поширенню захворювань, шляхом вчасного виявлення та повідомлення про спалахи інфекцій. Загалом фейки про «біолабораторії США» – одна із найпопулярніших тем російської пропаганди», — говорить Сліпченко.

Аби не вестися на пропаганду рф, слід дотримуватися кількох правил:

  1. Не вірити чуткам та анонімним повідомленням без посилання на першоджерело. Якщо текст написаний занадто емоційно, є ризик, що він маніпулятивний.
  2. Досліджувати тему й довіряти офіційним джерелам інформації. Серед них можуть бути офіційні сторінки Одеської обласної військової адміністрації, сайти Міністерства охорони здоров’я України, Національної служби здоров’я України тощо.
  3. Довіряти медіа з гарною репутацією. Обрати їх можна з «білого списку» Інституту масової інформації.