На початку червня у Винниках на Львівщині відбулась артрезиденція «Мистецька відповідь України на російське вторгнення» за підтримки Представництва ЄС в Україні. Мета резиденції — зануритися в українську культуру та прослідкували її тісні історичні звʼязки з країнами ЄС.
Спікерами резиденції стали українські та міжнародні експерти: Пулітцерівський лауреат і фотограф Євген Малолєтка, літературознавець Ростислав Семків, режисерка Надія Парфан, продюсерка радіо «Культура» Ірина Славінська, спікерка з Представництва ЄС, з Українського інституту та багато інших.
![](https://informer.od.ua/wp-content/uploads/2023/06/352535163_1622977401527511_5930361397061499947_n-1024x1024.jpg?593a4f)
Учасники – 20 митців з України, Бельгії, Франції, Нідерландів, Чехії та Німеччини. Вони представили спільні групові проєкти та обговорили, як країна в умовах збройної агресії може чинити спротив та перемагати на культурному фронті.
Кожен митець представляв окремий тип мистецтва: кіно, театр, візуальне мистецтво, мультимедійні проєкти та перформанси тощо. Однак протягом резиденції всі вони шукали точки дотику та можливості для подальшої кооперації.
![](https://informer.od.ua/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0200-1024x768.jpg?593a4f)
Український фотограф, лауреатом Пулітцерівської премії Євгена Малолєтка розповів про свою роботу в Маріуполі на початку повномасштабного вторгнення: «Я розумів, що за кожною світлиною стоїть страждання людей і щоразу думав, чи етично буде робити кадр. Втім, я чітко усвідомлював, що світ має дізнатися правду про те, що відбувається в Маріуполі. Бо робота фотографа — доносити правду до людей»
Надія Парфан — українська режисерка, співзасновниця Міжнародного фестивалю кіно та урбаністики «86» у Славутичі, поділилася досвідом знімання кіно в Україні в умовах повномасштабного вторгнення та участь у цьогорічному Берлінському міжнародному кінофестивалі.
Ще однією важливою темою резиденції стало збереження предметів мистецтва та культурної спадщини в умовах війни. Так, завідувачка науково-освітнього відділу Харківського літературного музею Марина Куценко згадала про те, як вони з колегами зберігали експонати музею під час обстрілів міста російськими загарбниками. А також про виїзні виставки музею у Львові, Одесі, Івано-Франківську, Ужгороді та інших містах.
У березні 2022 року була створена ініціатива Музейного кризового центру, метою якої стала підтримка українських музеїв у прифронтових регіонах. Очільниця ініціативи Ольга Гончар розказала учасникам резиденції про залучення донорських коштів, роботу проєкту та його підтримку з боку ініціатив ЄС.
Під час круглого столу, присвяченому підтримці української культури Європейським Союзом, експерти Представництва ЄС в Україні, його комунікаційних проєктів та Українського інституту, наголосили на визначальній ролі ЄС у підтримці українських культурних інституцій та розповіли про можливості фінансування від ЄС для митців.
![](https://informer.od.ua/wp-content/uploads/2023/06/IMG_0370-2-1024x768.jpg?593a4f)
«Україна та країни ЄС мають не лише тісні спільні зв’язки у минулому, але й багато можливостей для об’єднання своїх мистецьких зусиль зараз. Є низка ініціатив від Європейського Союзу, як-от Креативна Європа чи House of Europe, та багато інших, у яких можна отримати гранти на втілення ідей», — зазначали радниця з питань преси та інформації Представництва ЄС Вікторія Давидова.
Резиденція проходила у межах проєкту «Діяльність ЄС у сфері регіональної інформаційної та культурної дипломатії 2022–2023», що фінансується European Union in Ukraine