Європейські можливості для студентів і науковців: програми, університети, гранти

Як отримати престижну євпропейську освіту безкоштовно? Представляємо до вашої уваги екслюзивну статтю експертки з міжнародної стипендіїної освіти Тамари Марценюк про безкоштовні освітні програми, гранти та стипендії Європейського Союзу для студентів і науковців, активістів та волонтерів громадянського суспільства.

Шлях до міжнародної освіти пропонуємо почати із класифікації стипендійних міжнародних програм. Їх можна поділити на певні групи за різними критеріями.

 1. Цільова аудиторія програм (апліканти). Часто ваплікаційних документах це зазначається як eligibility. Загалом вона ділиться на академічну аудиторію, активістів та волонтерів громадянського суспільства та інші (зокрема, люди, які працюють і прагнуть підвищити кваліфікацію тощо).

Найбільше стипендійних програм саме для академічного середовища: студентів, які їдуть за кордон вчитися, аспірантів (докторантів) чи викладачів, які проводять дослідження. Проте слід зауважити, що часто немає вікових обмежень для студентів і викладачів. На магістерську програму ви можете вступати у будь-якому віці. Лише у певних програмах встановлено мінімальну і максимальну вікову межу (наприклад, 25—35 років). Але таких небагато.

Обираючи навчальну програму, слід визначитися з її рівнем або умовами навчання, які вона передбачає:

— програма бакалаврського рівня (undergraduate level),

— магістерського рівня (graduate level),

— аспірантського (post-graduate level чи PhD)

— для дослідників чи викладачів зі ступенем (post-doctorate level post-doc).

Варто також взяти до уваги, що магістерські ступені поділяються на M. A. (Master of Art) i M. Sc. (Master of Science). Відмінність полягає у типі освіти: якщо це гуманітарні та суспільні науки, які не передбачають обрахунків, використання точних методів тощо, то ви отримаєте M. A. Здобуваючи знання у природничій та технічній сферах, матимете ступінь M. Sc.

 1. Тривалість міжнародних стипендійних програм. За цією ознакою їх доцільно поділити надовготривалі, середньотривалі і короткотривалі.
 2. Мова навчання. Більшість програм є англомовними. Це іпівнічноамериканські програми (США, Канада), і європейські. Якщо ви гарно знаєте англійську мову, то можете навчатися фактично будь-де в Європі. Лише у великих європейських країнах (Франція, Німеччина, Італія, Іспанія) викладачі схильні заохочувати студентів до навчання мовою своєї країни. Хоча й такі міжнародні освітні програми поступово стають англомовними. Приміром, Скандинавія суцільно англомовна країна, і в цьому регіоні ви спокійно можете прожити без знання місцевої мови. Проте всучасному глобальному світі однієї лише англійської вже замало. Тому певна група стипендійних програм передбачає знання однієї чи кількох романо-германських мов (німецької, французької, італійської, іспанської) або, приміром, польської (сусідня Польща має чимало пропозицій для українців). І, звісно, якщо ви знаєте порівняно маловживану мову, як-от: чеську, японську, арабську тощо, — то це лише плюс на шляху до навчання чи стажування.
 3. Країна перебування. Велику грантову підтримку надають Сполучені Штати Америки і Канада, а також країни Європейського союзу. Причому це можуть бути як  програми урядів тих чи інших країн, так і окремих міжнародних фондів (наприклад, Джорджа Сороса). Окрім того, грантові програми надають країни Центрально-східної Європи (Чехія, Словаччина, Угорщин) і колишнього СРСР (наприклад, Естонія). Варто зазначити, що на міжнародний освітній ринок досить активно виходять східні країни (Туреччина, Японія, Китай, Єгипет та інші).
 4. Можливості грантодавців покрити навчання чи дослідження. Вам може надаватися повна стипендія (full scholarship, fellowship чи grant), часткова (part scholarship) або взагалі ви її не отримуватиме. Повна стипендія покриває плату за навчання (tuition fee, у випадку, якщо у країні, в яку ви їдете, передбачається плата за навчання для іноземців), житло, харчування, страховку, кишенькові, інколи навіть на подорож. Сума, яку надає грант, обчислюється відповідно до мінімальних стандартів проживання у країні, до якої ви їдете.

Аплікаційні документи переважно є стандартними для усіх міжнародних програм і передбачають такі основні компоненти:

 • аплікаційну форму (програми поступово переходять на онлайн аплікаційні форми);
 • резюме;
 • копію диплома і додатку до диплома (часто офіційно завірену, чи то у відділі кадрів вашого університету, чи у нотаріуса),
 • завірений переклад на іноземну мову цих документів;
 • сертифікат про знання іноземної мови;
 • рекомендаційний лист чи кілька листів від викладача, наукового керівника чи працедавця;
 • часто окремо може бути винесений мотиваційний лист щодо даної програми, що, в принципі, є одним з основних частин аплікаційних документів.

Усі документи зазвичай заповнюються англійською мовою, яка повинна бути грамотною. Тому було б добре готувати аплікаційні документи не в останній момент, а протягом певного періоду часу. Якщо у вас є така можливість, дайте почитати хоча б мотиваційного листа носію мови, аби попрацювати над стилем документа і зрозумілістю. Зауважте, ваші аплікаційні документи – це перше враження про вас, тому вони повинні бути блискучими!

До вашої уваги база даних навчальних програм в Європейському Союзі http://ec.europa.eu/education/study-in-europe/.

Знайти стипендію можна на http://www.scholarshipportal.eu/. База даних відсортує Ваш запит відповідно до того, якого рівня програму Ви бажаєте отримати, із якої Ви країни та в якій країні хочете навчатися. Хоча слід пам’ятати – якою б хорошою не була база даних, практично нереально, аби вона охоплювала усі можливі навчальні стипендійні програми.

Перелік магістерських програм http://www.mastersportal.eu/

Еразмус Мундус – освітня програма ЄС, спрямована на активізацію міжнародного співробітництва та підвищення мобільності студентів, викладачів, науковців європейських університетів.

Участь у Магістерських курсах програми Еразмус Мундус можуть брати українські студенти або випускники, які вже здобули вищу освіту (рівні бакалавра, магістра або їх еквіваленти), аспіранти, докторанти, молоді науковці. Бажаючим навчатися за програмою Еразмус Мундус потрібно обрати програму із списку (перелік програм тут http://eacea.ec.europa.eu/erasmus_mundus/results_compendia/selected_projects_action_1_master_courses_en.php).

Програми класифіковано за такими напрямками навчання:

Кожен напрям має десятки розроблених магістерських програм, доволі часто або вузькоспеціалізованих, або міждисциплінарних.

Європейський коледж (College of Europe),  Бельгія та Польща.

http://www.coleurop.be

Студенти можуть навчатися за такими спеціальностями:

 • Магістр європейського права;
 • Магістр європейських економічних студій;
 • Магістр європейських політичних і адміністративних студій;
 • Магістр міжнародних відносин і дипломатичних студій ЄС;
 • Магістр європейських міждисциплінарних студій.

Основні аплікаційні документи: https://www.coleurope.eu/website/study/admission/apply-online/explanatory-note-concerning-applications-admission

Інформація про представництво DAAD в Україні http://www.daad.org.ua/

Перелік стипендійних можливостей http://www.daad.org.ua/ukr/stipendien.htm

Портал про навчання у Німеччині https://www.study-in.de/en/

Портал про дослідження у Німеччині http://www.research-in-germany.de/dachportal/en.html

Загалом Німецька служба академічних обмінів фінансує такі навчальні програми (у переліку аж 20 пунктів, пропоную лише деякі).

Австрія пропонує низку стипендій з бюджету Федерального міністерства освіти, науки та культури Австрії. Інформація про стипендії знаходиться на “Austrian Database for Scholarships and Research Grants” http://www.grants.at/

Ще один портал для пошуку стипендій у Австрії: http://www.scholarships.at

Освіта за кордоном в Австрії http://edu-vienna.com/ua

Навчання в Австрії http://studyso.at/ua/

Дослідницька програма до Відня (Junior Fellowship for Scholars from Ukraine), Австрія, Інститут наук про людину у Відні; 10 місяців.

http://www.iwm.at/fellowships/ukraine/

Вас цікавить навчання в Англії, Шотландії, Уельсі чи Північній Ірландії? Об`єднане Королівство пропонує визнану в світі систему освіти, рівень навчання в якій забезпечує в майбутньому істотні кар’єрні переваги. Детальніше на http://www.britishcouncil.org.ua/study-uk

Можливості фінансування та стипендії на http://www.britishcouncil.org.ua/study-uk/funding

Офіційний веб-сайт Британської Ради про навчання в Об`єднаному Королівстві для студентів із-за кордону http://www.educationuk.org/global/

Британські урядові стипендії Чівнінг (Chevening Awards in Ukraine).

http://www.chevening.org/ukraine/

Про навчання у Франції на сайті Посольства Франції в Україні: http://www.ambafrance-ua.org/-Navchannya-u-Franciiyi-

Скористатися пошуковою системою  http://www.campusfrance.org/fr/

Щороку посольство Франції в Україні оголошує конкурс на здобуття стипендій уряду Франції для навчання на різноманітних магістерських і PhD програмах.

Типи стипендійних програм:

 • магістерська: рівень М 2, за будь-якою дисципліною;
 • PhD: написання дисертації під подвійним науковим керівництвом;
 • COPERNIC: для молодих економістів та інженерів.

Навчання в Голландії http://www.studyinholland.nl/

Інформація про стипендії розміщена у рубриці http://www.studyinholland.nl/scholarships/grantfinder

Стипендійна програма Вишеградського фонду (Visegrad Scholarship Program), нав­чан­ня чи проведення досліджень в одній з країн Вишеградської чет­вірки (Польща, Чехія, Угорщина, Словаччина); від 1 до 4 семестрів.

http://visegradfund.org/scholarships/visegrad-scholarship-program-eap/

Стипендійне навчання на магістерських програмах Центрально-Європейського університету (Central European University) в Будапешті

http://www.ceu.hu/

Докладна інформація про програму, координовану в Україні:

http://dfc.ukma.edu.ua/going-from-naukma/other-programs/inernationl-education/ceu

Стипендійна програма ім. Лейна Кіркланда (Lane Kirkland Scholarship Program), Польща, один рік.

http://www.kirkland.edu.pl  

Навчальні тури до Польщі (Study tours to Poland), 12-денні візити восени і навесні.

http://www.studytours.pl/

Інформація про інші гранти для студентів із України http://www.studyinpoland.pl/en/

Естонська школа дипломатії (Estonian School of Diplomacy), один рік.

http://edk.edu.ee/index.php/scholarships

Тамара Марценюк, експертка з міжнародної стипендійної освіти, кандидатка соціологічних наук, авторка книги «По світу по освіту:  посібник із міжнародного стипендійного навчання».

Матеріал підготовлено в рамках проекту «Точне відображення Угоди про асоціацію Україна-ЄС в українських медіа», що втілюється польським Фондом міжнародної солідарності у співпраці з українськими громадськими організаціями «Інтерньюз-Україна» та «Товариство Лева». Проект реалізується за кошти Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), а також за кошти Програми «Підтримка демократії», що у свою чергу фінансується з Програми польського співробітництва задля розвитку Міністерства закордонних справ Республіки Польща.