З 1 по 19 травня 2025 року російська армія неодноразово завдавала руйнівних ударів по Одесі та області. Найпотужніших атак місто зазнало 1 та 16 травня. Внаслідок обстрілів загинули двоє людей, ще близько двадцяти отримали поранення. Серед постраждалих — директор Одеського зоопарку, в будинок якого влучив російський дрон. Підхід місцевих медіа до висвітлення прильотів суттєво різнився — як за частотою повідомлень, так і за їхнім фокусом, часом і географією охоплення.
Ми проаналізували, як одеські ЗМІ висвітлюють інформацію про російські атаки на місто і регіон загалом. Під огляд потрапли “Думська”, “048.ua”, “Odesa Online”, “УСІ”, “Інтент” та “Суспільне Одеса”.
Як часто писали про прильоти одеські медіа
Коли йдеться про російські атаки на місто чи область, “Суспільне Одеса”, “Думська” та “048.ua” повністю зосереджені на подіях “тут і зараз”, тоді як “Odesa Online” та “Інтент” виходять за межі однієї області та пишуть й про ситуацію в інших регіонах.
УСІ — домінування локальної повістки
Сайт “УСІ” концентрує увагу винятково на ударах по Одесі та області. У день атаки 1 травня на сайті опубліковали щонайменше сім новин, починаючи з короткої замітки в 00:58 з посиланням на Одеську ОВА через пів години після завершення повітряної тривоги. У ній згадується про пошкодження житлових будинків та пожежі. Протягом дня медійники оновлювали інформацію про кількість загиблих, поранених, руйнування інфраструктури тощо.
Про атаки РФ тут зазвичай пишуть вранці або вдень. Ми знайшли одну нічну публікацію — коротку та загальну. Усі наступні — з конкретикою, фото, коментарями, деталізацією. Публікації за 6, 12 та 16 травня повторюють цю структуру — кілька матеріалів протягом дня після удару з акцентом на наслідки для цивільної інфраструктури й постраждас
Утім медіа не згадує про удари по інших регіонах, за винятком загального квітневого звіту Моніторингової місії ООН. Загалом за 19 днів аналізу новин, в стрічці опублікували 14 матеріалів про прильоти, 13 з них про Одесу чи Одещину.
«Думська» — оперативність та суто одеська тематика
Медіа “Думська” також оперативно повідомляє про події. Перші новини після прильотів можуть публікувати вже через пів години після завершення повітряної тривоги. Таким прикладом стала коротка замітка від 1 травня о 00:56, але вона збігається з дописом від ОВА. Медіа одразу писало, що руйнування завдано в Київському районі з фото- та відеоматеріалами. Ще більше деталей з’явилося вже вранці, після 7.00.
Упродовж 1 травня і в інші дні атак “Думська” регулярно оновлювала інформацію, додаючи власні або офіційні фото, відео. Разом з тим, журналісти особисто шукал і публікувал свідчення очевидців. В таких текстах вони надають місце емоційним свідченням постраждалих — цитати одеситів, які пережили жах.

Як і в УСІ, редакція концентрується виключно на Одещині. Немає навіть коротких новин зі згадками про вибухи або прильоти в інших регіонах. Всього медіа опублікувало 11 новин про прильоти в Одесу та область.
048.ua — коротко і лаконічно
Сайт 048.ua відзначився найменшою кількістю новин про російські атаки на місто і область. Йшлося про одну узагальнену новину про удари РФ без пропрацювання теми. Зазвичай в таких новинах редакція вказує кількість жертв та руйнування. Наприклад, у дні російських атак 6 травня і 16 травня журналісти опублікували по одній новині з фактажем і фото.
У ніч атаки 1 травня новини про неї з’явилися у стрічці лише після 09:00 ранку. З одного боку, сайт не має порушень правил висвітлення атак, з іншого, не до кінця дотримується стандарту оперативності. До того ж, під час аналізу помітно, що новини робив один журналіст, тож, треба враховувати і наявні ресурси команди. Сайт практично не згадував про удари в інших регіонах, а інформацію про війну в ширшому контексті обмежував ранковими зведеннями Генштабу.

Odesa Online — виняток із загального тренду
На відміну від інших одеських медіа, Odesa Online час від часу згадує про атаки в інших областях, насамперед, на Херсонщині та, одна, по Сумщині. Видання в аналізований період згадало руйнівну атаку РФ по маршрутці з цивільними, а також понад 10 разів згадало Херсонщину.
У публікаціях 16 травня про удар по будинку директора Одеського зоопарку, Odesa Online дає найширше уявлення про подію. Наприклад, багато фото ДСНС з місця трагедії. Odesa Online – одне з двох видань в підбірці, яке намагається розширити локальний контекст. Загалом в Odesa Online найбільше новин про прильоти: 14 новин про Одесу чи Одещину та 13 новин про інші області.
“Суспільне Одеса” — тільки про Одещину, і це логічно
“Суспільне Одеса” повністю зосереджене на висвітленні атак виключно по Одеському регіону. Це пояснюється тим, що “Суспільне Одеса” є регіональною філією “Суспільного”, тому події в інших областях України висвітлюють інші філії — наприклад, “Суспільне Миколаїв” чи “Суспільне Херсон”.
“Суспільне Одеса” за цей період опубліковало 25 новин про прильоти в Одесі та області. Найбільша їх кількість, 12, стосувалася руйнівному обстрілу РФ 1 травс. ЗМІ писало безпосередньо про прильот ще до завершення повітряної тривоги (00:02), поступово оновлюючи новину. Перші повідомлення не містили конкретних деталей. Надалі медіа подавало новини зі слів очевидців, фото- та відеоматеріали, а також детальні звіти про кількість постраждалих людей і будинків. Також “Суспільне Одеса” опублікувало п’ять новин про російську атаку по місту 16 травня, зокрема поспілкувалося з донькою директора Одеського зоопарка.
“Суспільне Одеса” чітко виконує функцію регіонального мовника — оперативно та системно інформує про локальні атаки. Журналісти надають як загальні зведення, так і розгорнуті матеріали про наслідки, постраждалих, руйнування та реакцію місцевої влади. Місцеві журналісти не пишуть про інші регіоні, бо цю функцію виконують їхні колеги.
“Інтент” — менше Одеси, але про Південь
“Інтент” опублікував 25 новин, пов’язаних із прильотами та обстрілами на півдні України. При цьому його стратегія висвітлення вирізняється від інших. Здебільшого вони фокусуються на Херсонщині (16 публікацій), Миколаївщині (6) і найменшше Одещині (3).
“Інтент” відстежує всі масовані обстріли переважно у ранкових зведеннях. Акцент роблять на кількості жертв, зруйнованій інфраструктурі та офіційних повідомленнях військових і правоохоронців. ЗМІ має ранковий формат: майже всі дописи з’являються вранці з 07:00 по 10:00, що свідчить про зведення від Генштабу чи ОВА.

На відміну інших, “Інтент” не випускає нічних коротких заміток під час прильотів в Одесі. Близько 12% новин присвячені Одеській області, ще 88% — решті півдня. “Інтент” позиціює себе як платформа з ширшим географічним охопленням. Цей підхід контрастує із суто одеськими медіа, які, навпаки, концентруються на власному регіоні та регулярно інформують про прильоти.
Замість висновків
Усі оглянуті видання, крім Odesa Online, концентруються на російських ракетних атаках або свого регіону. Жодне ЗМІ не містило згадок про атаки на Київ або Харків, де застосовують дрони-мініКАБи. Також обрані медіа, частіше за все, висвітлюють новини вранці, а не в момент події — що відповідає правилу висвітлення ударів по цивільних об’єктах через три години після атаки. Подекуди обмежений контент пояснюється розміром команди та фінансовою нестабільністю. Одеські медіа майже не пишуть на сайт вночі, що логічно, бо для цього треба наймати додаткового редактора. З огляду на кількість інфоприводів – це невигідно фінансово, хоч і обмежує інформування аудиторії в реальному часі.
Маргарита Юзяк, Павло Колотвін, регіональний представник Інституту масової інформації в Одеській області